Putin rozpoutal válku raketovým útokem a pozemní invazí na Ukrajinu 24. února 2022

Časová osa války

Válka na Ukrajině

Události předcházející invazi Ruska na Ukrajinu a první dny války

 • 24.11.2021 Rusko hromadí síly u hranic Ukrajiny

  Po půlroční pauze začalo Rusko hromadit vojsko poblíž hranic Ukrajiny. Podle americké vlády bylo už v té době v oblasti skoro sto tisíc vojáků. Odborník na Rusko Jan Šír iROZHLASu tehdy řekl, že Kreml vyhrocuje situaci hned na několika frontách. Chce tak přimět Západ a Kyjev k ústupkům.

 • 26.11.2021 Puč s ruskou účastí?

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že má informace o chystaném státním převratu na Ukrajině s ruskou účastí. K napětí na ukrajinsko-ruské hranici řekl, že Kyjev je plně připraven na případnou agresi Moskvy. Kreml jakoukoliv účast na údajném puči popřel.

 • 29.11.2021 Stoltenberg varoval Rusko

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že Rusko může očekávat významné důsledky v hospodářské a politické oblasti, pokud se rozhodne podniknout agresivní kroky proti Ukrajině.

 • 4.12.2021 Kdy přijde ruský vpád?

  Americká rozvědka zjistila, že Rusko plánuje vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Akce by mohla začít v lednu a účastnit by se jí mělo asi 175 tisíc vojáků. Moskva obdobná tvrzení odmítá. Soustředění vojáků na společných hranicích má být součástí modernizace armády.

 • 7.12.2021 Rozhovor Bidena a Putina

  Americký prezident Joe Biden ujistil v rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina, že USA a jejich spojenci zareagují na případnou vojenskou eskalaci mezi Ruskem a Ukrajinou tvrdými ekonomickými a dalšími opatřeními. Pokud Rusko podnikne invazi na Ukrajinu, „strašlivě za to zaplatí“ a bude čelit ničivým ekonomickým následkům. Významně se také v takovém případě změní postavení Ruska ve světě, uvedl Biden.

 • 15.12.2021 Ruské požadavky

  Rusko předalo Spojeným státům své návrhy na bezpečnostní záruky. Moskva požadovala od Američanů, aby zaručili, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhnou z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by Rusko ohrožovaly.

 • 23.12.2021 Putinova výroční tisková konference

  Vladimir Putin odpovídal na otázky novinářů na každoroční tiskové konferenci. Tentokrát se k ní upírala mimořádná pozornost i kvůli vyostřeným vztahům mezi Ruskem a Západem, který viní Kreml z toho, že hromadí síly u hranic s Ukrajinou. Budoucí kroky Ruska budou podle Putina záviset na tom, zda se mu podaří zajistit vlastní bezpečnost. Putin také zdůraznil, že pro Moskvu je nepřijatelné další rozšiřování NATO na východ.

 • 30.12.2021 Telefonát Bidena a Putina

  Joe Biden v telefonátu řekl Vladimiru Putinovi, že rozmisťování ruských jednotek u hranic s Ukrajinou je nepřijatelné a že pokud se situace na východě Ukrajině vyhrotí, budou Spojené státy a jejich spojenci s velkou rozhodností reagovat. Podle Putina by ale další západní sankce vůči Rusku byly „kolosální chybou“, která by mohla vést k úplnému zhroucení vzájemných vztahů.

 • 10.1.2022 Jednání NATO s Ruskem

  Spojené státy nikomu nedovolí ukončit politiku otevřených dveří Severoatlantické aliance, zdůraznili při rozhovorech s Ruskem v Ženevě američtí diplomaté. Moskva se opakovaně domáhá garance, že do NATO nevstoupí Ukrajina. Americká strana také dala najevo, že mezinárodní hranice není možné měnit silou a Rusko by mělo situaci na hranicích s Ukrajinou deeskalovat.

 • 11.1.2022 Ruské cvičení u hranic

  Ruská armáda vyslala na cvičení k ukrajinským hranicím asi 3000 vojáků a 300 jednotek vojenské techniky. Rusko v posledních měsících u hranic s Ukrajinou soustředilo odhadem asi 100 000 vojáků a vyvolalo obavy Kyjeva a Západu, že by mohlo plánovat na Ukrajinu invazi.

 • 12.1.2022 Vztahy na „kriticky nízké úrovni“

  Severoatlantická aliance ignorováním ruských návrhů vytváří půdu pro incidenty a konflikty, prohlásil náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin po jednání v centrále NATO o situaci na Ukrajině a ruských požadavcích na závazné bezpečnostní záruky.

 • 14.1.2022 Lavrov obvinil Západ

  Situace se nezlepšuje a potenciál možného konfliktu podle Moskvy roste, hlavně vinou Západu. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na své výroční tiskové konferenci. Kvůli rostoucímu napětí kolem Ukrajiny a zajištění bezpečnosti v Evropě vedlo Rusko sérii jednání se Spojenými státy, NATO a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Kreml rozhovory označil za neúspěšné.

 • 15.1.2022 Ukrajina je podle Zelenského připravena na vstup do NATO

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl uspořádat třístranné jednání se svými protějšky z USA a Ruska Joem Bidenem a Vladimirem Putinem. Cílem rozhovorů, které by se mohly konat virtuálně, by mělo být zmírnění napětí na ukrajinsko-ruské hranici. Podle něj je navíc Ukrajina připravena a schopna vstoupit do NATO.

 • 16.1.2022 Kybernetické útoky na Ukrajinu

  Ukrajina má důkazy, že za rozsáhlým kybernetickým útokem na systémy státních úřadů stálo Rusko. Kvůli útoku hackerů nefungovaly například internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničí a dalších státních institucí, vinu za napadení serverů připsal tajemník ukrajinské bezpečnostní rady „specialistům z Ruska“.

 • 20.1.2022 Česká podpora Ukrajině

  Ministerstvo obrany chce podpořit Ukrajinu dodávkou dělostřeleckých granátů. Česko tak reaguje na situaci na ukrajinsko-ruské hranici a ruské vojenské manévry.

 • 21.1.2022 Další ruské požadavky

  Rusko v rámci bezpečnostních záruk požaduje, aby se vojska Severoatlantické aliance stáhla z Rumunska a Bulharska, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva již dříve vznesla vůči Západu požadavek, aby se NATO vrátilo do svých hranic z roku 1997. Obě balkánské země i Severoatlantická aliance ruskou žádost jednoznačně odmítly.

 • 22.1.2022 Americká pomoc Ukrajině

  Do Kyjeva dorazila první zásilka z nedávno schválené americké vojenské pomoci. Obsahuje mimo jiné munici pro vojáky na ukrajinských hranicích. Jde o první dodávku z celkové pomoci v hodnotě 200 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč).

 • 24.1.2022 Odchod rodin amerických diplomatů z Ukrajiny

  Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podobně v následujících dnech postupovaly i Kanada, Británie, Německo či Austrálie.

 • 26.1.2022 Americká odpověď na ruské požadavky

  Spojené státy odpověděly na požadavky Ruska z poloviny prosince. USA odmítly požadavek Moskvy, aby se Západ zaručil, že se Ukrajina nepřipojí k NATO. Stejně tak daly najevo, že nehodlají jednat o stažení jednotek NATO a zbraní z východu Evropy. Washington ale vyjádřil ochotu debatovat o dalších bodech, jako je kontrola zbrojení či opatření k budování důvěry.

 • 28.1.2022 Německá role v rusko-ukrajinském konfliktu

  S eskalující ruskou agresí vůči Ukrajině a sílícím napětím mezi Moskvou a Západem se Německo dostalo do nezáviděníhodné pozice. Z několika stran na něj míří kritika, že Berlín Ukrajinu dostatečně nepodporuje a vůči Rusku razí až příliš mírný postoj. Podle slov odborníka Vladimíra Handla pro iROZHLAS.cz je vlna kritiky do určité míry přehnaná, vláda Olafa Scholze se ale dopustila několika přešlapů, kvůli kterým PR nového kabinetu utrpělo.

 • 1.2.2022 Orbán v Moskvě

  Zatímco většina Evropské unie varuje Rusko před další agresí vůči Ukrajině a snaží se Kyjev podpořit, maďarský premiér Viktor Orbán navzdory eskalujícímu napětí zamířil do Moskvy utužovat vztahy s Kremlem. Kontroverzní schůzka s Vladimirem Putinem vyvolala kritiku maďarské opozice i obavy uvnitř EU.

 • 7.2.2022 Macron v Moskvě

  Francouzský prezident Emmanuel Macron po jednání s Putinem v Moskvě řekl, od Putina obdržel příslib, že ve sporu Moskvy a Západu ohledně Ukrajiny nebude následovat „zhoršení nebo vyostření“. Jednání zaujalo mimo jiné i tím, že oba státníci seděli na opačných stranách pětimetrového stolu.

 • 8.2.2022 Ministři Česka, Slovenska a Rakouska na Ukrajině

  Ministři zahraničí České republiky Jan Lipavský, Slovenska Ivan Korčok a Rakouska Alexander Schallenberg společnou cestou na Ukrajinu vyjádřili podporu politické nezávislosti této země. Lipavský zopakoval, že ruské požadavky, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance, jsou nepřijatelné.

 • 10.2.2022 Rusko-běloruské vojenské cvičení

  V Bělorusku začalo plánované společné vojenské cvičení s Ruskem, armády obou zemí nacvičovaly obranu před napadením zvenčí. Do akce se mohlo zapojit až 30 000 ruských vojáků.

 • 11.2.2022 Výzva k odcestování

  USA, Británie, Nizozemsko, Japonsko či Lotyšsko vyzvaly své občany, aby kvůli zhoršené bezpečnostní situaci urychleně odcestovali z Ukrajiny. Necestovat do této země radí svým občanům Izrael. Česko zatím podobná doporučení nevydalo.

 • 13.2.2022 Biden podpořil Zelenského

  Americký prezident Biden potvrdil svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskému závazek USA vůči suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny. Biden rovněž zopakoval, že Spojené státy odpoví „rychle a rozhodně“ na jakoukoliv další agresi Ruska vůči Ukrajině.

 • 14.2. Opusťte Ukrajinu, vyzývá Čechy ministerstvo

  Češi, kteří na Ukrajině nejsou nezbytní, by měli zemi bezodkladně opustit. Vyzvalo je k tomu české ministerstvo zahraničí. Náměstek ministra Martin Dvořák ve vysílání Českého rozhlasu Plus řekl, že resort má v případě ozbrojeného konfliktu plán jen na evakuaci diplomatů, občanům ale může dávat jen doporučení.

 • 14.2.2022 USA přesouvají ambasádu do Lvova

  Spojené státy kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu zavírají svou ambasádu v Kyjevě a její operace přesouvají do Lvova na západě země, oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

 • 15.2.2022 Moskva stáhla část vojáků od hranic

  Část ruských vojáků, soustředěných u hranic s Ukrajinou, se po skončení cvičení vrací do posádek, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Ukrajina a Západ uspěly ve snaze zabránit eskalaci z ruské strany, komentoval podle agentury AFP ruské stahování šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

 • 15.2.2022 Ruští poslanci vyzvali k uznání separatistů

  Ruští poslanci většinou hlasů přijali usnesení vybízející prezidenta Putina k uznání nezávislosti povstaleckých republik v Donbasu na východě Ukrajiny. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba varoval, že případné uznání „okupovaných území“ za nezávislé útvary bude znamenat konec mírových dohod z Minsku o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.

 • 16.2.2022 Ruské jednotky stále míří k hranici

  Spojené státy nadále pozorují pohyb ruských jednotek směrem k ukrajinské hranici, nikoliv pryč od ní. Upozornil na to šéf americké diplomacie Antony Blinken, který zároveň dodal, že situaci nadále považuje za velmi znepokojivou.

 • 17.2.2022 Klesající Zelenského popularita

  Když Volodymyr Zelenskyj nastupoval do funkce ukrajinského prezidenta, sliboval, že jeho první kroky ve funkci budou směřovat k vyřešení konfliktu na východě země. Mír na Donbasu ale nenastal, situace se nyní naopak vyhrotila a preference Zelenského mezitím klesají. „Ukrajinci čím dále více pochybují o tom, že bude schopen plnit roli vrchního velitele,“ řekla pro iROZHLAS.cz ukrajinistka Lenka Víchová.

 • 17.2.2022 Zeman: Válka nebude

  Prezident Miloš Zeman nečeká, že Rusko zahájí ozbrojený útok vůči Ukrajině. Informace o ruské agresi v těchto dnech označil za další blamáž amerických tajných služeb. Zopakoval, že Rusům by válka přinesla víc škody než užitku. A to podle něj Moskva nebude riskovat.

 • 18.2.2022 Evakuace separatistů

  Lídři proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny ohlásili hromadnou evakuaci obyvatelstva do Ruska údajně kvůli obavě z útoku ukrajinské armády. Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti poblíž Ukrajiny zařídil pro nově příchozí vše potřebné. Také znovu vyzval Kyjev k přímým jednáním s povstalci v Donbasu.

 • 19.2.2022 Všeobecná mobilizace

  Vůdci neuznávané Doněcké i Luhanské lidové republiky vyhlásili dekretem „všeobecnou mobilizaci“. Zesílila také intenzita střetů mezi povstalci a ukrajinskými silami, ukrajinská armáda ohlásila dva mrtvé vojáky.

 • 20.2.2022 Macron volal s Putinem i Zelenským

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dvě hodiny telefonoval s ruským prezidentem Putinem, který za nárůstem napětí vidí provokace ukrajinské armády. Oba se vyslovili pro diplomatické řešení krize. Hned poté Macron na dálku hovořil i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten požadoval svolání kontaktní skupiny pro urovnání situace na východě Ukrajiny.

 • 21.2.2022 Eskalace na hranicích

  Moskva oznámila, že její ozbrojené složky zabily pět členů „diverzní skupiny“, která se podle nich pokusila o narušení hranice z Ukrajiny. Kyjev tvrzení označil za falešnou zprávu, v regionu prý žádné ukrajinské síly nejsou.

 • 21.2.2022 Ruské uznání samozvaných republik

  Členové ruské bezpečnostní rady se vyslovili pro uznání nezávislosti povstaleckých republik v Donbasu. Vladimir Putin poté podepsal příslušné dekrety a dohody s vůdci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky o nezávislosti těchto oblastí. Na jejich základě nařídil ruské armádě, aby v obou povstaleckých regionech Ukrajiny zahájila „mírovou misi“.

 • 21.2.2022 EU uvalí sankce

  Evropská unie uvalí na Rusko kvůli uznání separatistických republik sankce. Oznámili to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že Moskva porušuje mezinárodního právo a územní celistvost Ukrajiny.

 • 21.2.2022 Rusko vyslalo do Donbasu armádu

  Ruský prezident Vladimir Putin nařídil armádě zahájit „mírovou misi“ v povstaleckých republikách na východě Ukrajiny.

 • 22.2.2022 Stopka Nord Streamu 2

  Udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné, prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny ruským prezidentem Vladimirem Putinem je jasným porušením mezinárodního práva, které nezůstane bez odpovědi.

 • 22.2.2022 Rusko uznalo separatisty v hranicích, které nekontrolují

  Rusko uznalo povstalecké republiky v Donbasu na východě Ukrajiny v hranicích stanovených jejich ústavami, což odpovídá celé Doněcké a Luhanské oblasti. Většinu tohoto území ovšem nyní kontroluje Kyjev. Mírové dohody z Minsku, které měly urovnat konflikt mezi separatisty a prozápadní vládou v Kyjevě a které stanovovaly stávající hranice povstaleckých republik, podle Putina již neplatí, za což podle něj nese vinu Kyjev.

 • 22.2.2022 Evropské a americké sankce

  Státy Evropské unie se v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí proti Rusku kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Na dosavadní sankční seznam podle něj přibydou více než tři stovky poslanců Státní dumy, kteří navrhli uznání nezávislosti separatistických území na východě Ukrajiny. Záhy se s podobnými sankcemi připojily Spojené státy.

 • 23.2.2022 Rusko stahuje diplomaty s Ukrajiny

  Rusko začalo evakuovat pracovníky všech svých zastupitelských úřadů na Ukrajině. Pracovníci diplomatické mise začali před odchodem pálit dokumenty.

 • 23.2.2022 Rozsáhlý kybernetický útok na Ukrajinu

  Ukrajina podle místních úřadů čelila dalšímu rozsáhlému kybernetickému útoku. Nefungovaly weby vlády, parlamentu, ministerstva zahraničí ani některých bank. Původ útoku není zřejmý, ale Kyjev i západní činitelé opakovaně varovali, že takovéto napadení může chystat Moskva, která podle Západu připravuje i široký vojenský útok na Ukrajinu.

 • 23.2.2022 Výjimečný stav na Ukrajině

  Ukrajinský parlament schválil vyhlášení výjimečného stavu. Platit má 30 dnů na celém území 44milionové země s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, kde byl již v roce 2014 zaveden zvláštní režim. Opatření, které přinese řadu omezení, má Ukrajině pomoci co nejlépe se připravit na možný rozsáhlý útok ze strany Ruska.

 • 24. 2. 2022 / 03:45 Putinův projev

  Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtečních ranních hodinách v televizním projevu oznámil, že dal svolení ke „speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu”. „Usilujeme o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Naším plánem není okupace ukrajinských území. Nikomu a nic nechceme vnucovat násilím,” prohlásil a odstartoval ruskou agresi.

 • 24. 2. 2022 / 04:15 Zahájení invaze na Ukrajinu

  Okamžitě po odvysílání předtočeného projevu překročili vojáci ruské armády hranice Ukrajiny na několika místech. Boje probíhaly během celého dne, Putinovi vojáci obsadili některá města a další ostřelovali balistickými raketami i střelami s plochou dráhou letu. O hodinu a půl se vojáci vylodili v přístavních městech Mariupol a Oděsa.

 • 24. 2. 2022 / 17:40 Obsazení černobylské jaderné elektrárny

  Pod Ruskou vlajkou se ocitla i bývalá jaderná elektrárna Černobyl. „Po tvrdém boji jsme ztratili černobylský prostor. Stav objektů bývalé jaderné elektrárny, sarkofágu (zakrývajícím havarovaný jaderný blok) a úložiště jaderných odpadů není znám. Po naprosto nesmyslném útoku Rusů nelze říci, že černobylská elektrárna je v bezpečí,” potvrdil informace poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

 • 24. 2. 2022 / 20:30 První ztráty na životech

  V důsledku ruského útoku přišlo první den války o život 57 Ukrajinců a 169 utrpělo zranění, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško.

 • 25. 2. 2022 / 3:45 Bombardování Kyjeva

  Ukrajinské hlavní město Kyjev zaznamenalo první dva silné výbuchy. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka se jednalo o ruské střely s plochou dráhou letu či balistické rakety.

 • 25. 2. 2022 / 13:00 Žádost o zahraniční pomoc

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvatele evropských zemí s bojovými zkušenostmi, aby se aktivně zapojili do obrany Ukrajiny a Evropy, napsala ukrajinská agentura Unian. Na občany evropských zemí rovněž apeloval, aby od vlád ve svých zemí žádali větší finanční a vojenskou pomoc Ukrajině.

 • 25. 2. 2022 / 18:15 Posílení východního křídla NATO

  Severoatlantická aliance v reakci na ruskou agresi posiluje své východní křídlo a v případě potřeby rozmístí v Evropě další jednotky. Shodli se na tom prezidenti a premiéři zemí NATO během mimořádného videosummitu. Krok prezidenta Vladimira Putina za „hrozivou strategickou chybu”.

 • 25. 2. 2022 / 21:45 Uvalené sankce ze západu

  Vláda Spojených států se chystá uvalit sankce na ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova jako další krok reagující na útok Moskvy na Ukrajinu. Učinila tak jen několik hodin poté, co se na zmrazení majetku Putina a Lavrova dohodly členské země Evropské unie.

 • 25. 2. 2022 Hrdinové z ukrajinského Hadího ostrova

  Šíří se příběh o třinácti pohraničnících z ukrajinského Hadího ostrova, kteří měli na výzvu ruské válečné lodi ke kapitulaci reagovat slovy: „Ruská válečná lodi, jdi do p*dele!” Podle původní verze měli všichni pohraničníci následně padnout v boji. Jak se později ukázalo, pohraničníkům při bojích došla munice, ruští vojáci je proto zajali.

 • 26. 2. 2022 / 7:00 Veto rezoluce OSN

  Rusko v sobotu nad ránem středoevropského času vetovalo rezoluci OSN odsuzující jeho invazi na Ukrajinu. Hlasování se zdržely Čína, Indie a Spojené arabské emiráty. Zbylých jedenáct členů bylo pro rezoluci.

 • 26. 2. 2022 / 16:00 Tvrdé boje o Kyjev

  V ukrajinském městě Kyjev pokračují boje, které nabírají na intenzitě. Podle ukrajinských médií se ruské nálety zaměřovaly na elektrárnu v hlavním městě, kterou se snažily vyřadit. Jižně od hlavního města začal hořet ropný terminál. Pokračuje ostřelování města ruskými raketami, zasáhly už první obytné domy a na sociálních sítích se začínají objevovat první videa mapující škody. Na výpadovkách do Lvova a na západ země se tvoří dlouhé kolony aut prchajících lidí.

 • 26. 2. 2022 / 20:00 Ztráty na obou stranách

  Podle ukrajinské strany si ruská invaze vyžádala přes 200 mrtvých včetně desítek civilistů a na 1000 zraněných z řad Ukrajinců. Zemřelo podle ní také asi 3500 ruských vojáků. Kvůli bojům uteklo z Ukrajiny už přes 120 000 lidí, většina do Polska.

 • 27. 2. 2022 / 12:30 Charkov pod ukrajinskou vlajkou

  Druhé největší město Ukrajiny Charkov bylo od rána pod palbou ruských vojáků, do ulic dokonce pronikla kolona ruských vozidel. Krátce po poledni ale přišla zpráva, že Ukrajinci již opět plně kontrolují své město a ruské jednotky zničili.

 • 27. 2. 2022 / 13:30 Svobodný Kyjev

  Své pozice si ukrajinští udrželi i v ukrajinském hlavním městě Kyjev. Starosta Vitalij Kličko ujistil, že ve městě nejsou žádní ruští vojáci.

 • 27. 2. 2022 / 14:30 Jaderné síly v pohotovosti

  Ruský prezident Vladimir Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti, uvedly agentury. Podle Putina se tak děje v reakci na agresivní prohlášení vedoucích představitelů členských zemí Severoatlantické aliance na adresu Ruska.

 • 27. 2. 2022 / 21:00 Zbraně z EU a uzavřená vzdušný prostor

  Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

 • 28. 2. 2022 / 07:00 Další útoky na Kyjev

  Ruští vojáci se v noci znovu pokusili prolomit obranu Kyjeva, všechny jejich pokusy ale selhaly. Podle agentury Unian to uvedla ukrajinská armáda. Situaci má prý pod kontrolou. V ukrajinské metropoli ráno od osmi hodin (7:00 SEČ) přestal platit zákaz vycházení, otevřely obchody a obnovena je v omezeném režimu i hromadná doprava.

 • 28. 2. 2022 / 13:00 Ostřelování Charkova

  Při mohutném ruském ostřelování východoukrajinského města Charkov zahynuly desítky lidí. Zraněných jsou stovky. Na facebooku to napsal poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko. Přesný počet obětí není známý, město dnes dopoledne kvůli ruské ofenzivě vyhlásilo zákaz vycházení.

 • 28. 2. 2022 / 17:00 Vysoké ztráty na životech

  Dosavadní ruské ztráty odhaduje ukrajinské ministerstvo obrany na zhruba 5300 vojáků a 191 tanků, 29 letounů a 29 vrtulníků. Moskva naopak tvrdí, že se jí podařilo ovládnout nad Ukrajinou vzdušný prostor, zasáhlo 1114 vojenských objektů, zničilo 314 tanků a dalších obrněnců, 57 raketometů, 121 děl, 31 radiouzlů a 274 kusů speciální automobilové techniky.

 • 28. 2. 2022 / 23:15 Odmítnutí bezletové zóny nad Ukrajinou

  Spojené státy nepodpoří vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou, uvedla dnes mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle ní by tento krok znamenal válku USA s Ruskem. K vyhlášení bezletové zóny opakovaně vyzývají představitelé Ukrajiny, která pátým dnem čelí ruské invazi. Rusko oznámilo, že nebe nad celou Ukrajinou ovládlo.

 • 28. 2. 2022 Kolona mířící na Kyjev

  Satelitní snímky prozradily, že ke Kyjevu směřuje asi pětikilometrový ruský vojenský konvoj. Záhy se připojila další vozidla. Večer už snímky zachycovaly kolonu vojenských vozidel o délce 64 kilometrů.

 • 28. 2. 2022 Přerušení mírových jednání na hranicích

  Skončilo první mírové jednání od vpádu Ruska na Ukrajinu. Ruská a ukrajinská delegace v pondělí jednaly na ukrajinsko-běloruských hranicích. První schůzka vyjednávačů bojujících stran od začátku ruské invaze na Ukrajinu trvala podle médií zhruba šest hodin. Oba týmy se shodly na dalším kole rozhovorů a zamířily do svých metropolí ke konzultacím.

 • 28. 2. 2022 Použití vaukové bomby?

  Ruská armáda opakovaně bombardovala město Ochtyrka s asi 50 000 obyvateli na severovýchodě Ukrajiny vakuovými bombami. Uvedl to starosta města Pavlo Kuzmenko na sociálních sítích, napsala agentura Unian. Později to podle agentury Reuters řekla také ukrajinská velvyslankyně při OSN Oksana Markarovová, která zároveň upozornila, že použití této zbraně zakazuje Ženevská úmluva.

 • 1. 3. 2022 / 05:20 70 zabitých ukrajinských vojáků

  Ve městě Ochtyrka, které leží mezi Kyjevem a Charkovem, nejspíše ruské dělostřelectvo zabilo 70 ukrajinských vojáků. Informoval o tom v noci na dnešek šéf Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Ztráty podle něj utrpěli také Rusové.

 • 1. 3. 2022 / 06:40 Boje o Kyjev

  Ruským vojskům se podle serveru RBK Ukrajina ani šestý den od zahájení invaze nepodařilo proniknout do metropole Kyjeva. Ukrajinské síly podle ministerstva obrany za pondělí nejspíše sestřelily pět ruských stíhaček a jeden vrtulník.

 • 1. 3. 2022 / 09:15 Výzva k opuštění města

  Separatisté z Doněcké lidové republiky vybídli obyvatele obklíčeného Mariupolu, aby město do 2. března opustili dvěma speciálními koridory. „Zaručujeme bezpečnost na úsecích silniční trasy E58, a to jak ve směru do Záporožské oblasti Ukrajiny, tak do Ruska,” řekl mluvčí ministerstva obrany samozvané republiky Eduard Basurin.

 • 1. 3. 2022 / 11:30 Zapojení běloruské armády

  Běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny, napsala ukrajinská agentura Unian s odvoláním na velitelství místní domobrany a obyvatele ukrajinských vsí, kterými prý projížděla kolona běloruských vojenských vozidel.

 • 1. 3. 2022 Charkov pod palbou

  Ruské útoky pokračují i na druhé největší ukrajinské město Charkov. Podle tamního starosty vyhodili ruští vojáci do povětří trafostanice, což způsobilo ve městě problémy s dodávkami energií a vody.

 • 1. 3. 2022 Pokračování mírových jednání

  Ruská agentura TASS zároveň informuje, že se mírové delegace Ruska a Ukrajiny měly dohodnout na pokračování jednání – uskutečnit se mají ve středu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nicméně uvedl, že ruská armáda bude pokračovat ve „speciální operaci” na Ukrajině až do dosažení stanovených cílů.

 • 1. 3. 2022 Úprk Ukrajinců

  Ruská agrese na Ukrajině vyvolala velkou migrační vlnu. Své domovy během několika dní opustilo přes 660 tisíc lidí, převážně žen a dětí. Nový odhad Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky počítá s humanitární pomocí pro až 12 milionů lidí.