Ole Einar Björndalen se dočkal zlata z Vancouveru

Kraloval s přehledem minulým olympijským hrám na americkém kontinentu. Ze Salt Lake City si norský biatlonista Ole Einar Björndalen přivezl čtyři zlaté medaile. Vyhrál tam úplně všechno, co mohl. Na další zlato z olympiády ale čekal osm let a šest dní. Do včerejška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá štafeta Norů na stupních vítězů - Ole-Einar Bjoerndalen úplně vlevo | Foto: ČRo

Olympijské zlato z Kanady je pro legendárního Nora už celkově šestým. Musíme totiž přičíst ještě triumf ve sprintu z Nagana. Pěkně dlouho je ten borec ve světové špičce, co? Mimochodem, loni pro změnu získal čtyři zlaté na mistrovství světa.  

Ve Whistleru se ale zdálo, že je pro něj tato olympiáda zakletá. Dokonce prohlásil, že to jsou pro něj strašné hry. Co mohl říci po zlatu ze štafety jiného než následující slova?

„Teď to jsou pro mě perfektní hry. Toť vše. Měli jsme dnes skvělý tým, zajeli jsme fantastickou štafetu. Pro mě to před startem nebylo ideální, ale teď můžu na všechno zapomenout. A je pro mě jen dobře, že jsme vyhráli štafetu.“  

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost OH - Bjoerndalen

Drobné vysvětlení. Ole Einar Björndalen si z těchto her přiveze – na jeho poměry pouze – dvě medaile. Kromě zlata ze štafety také stříbro, které získal stejně jako Bělorus Novikov ve vytrvalostním závodě. Zlato ve stíhačce si nejspíš prohrál na poslední střelbě, kde dvakrát minul. Při štafetě se prý něčeho podobného nebál.

„Neměl jsem to v hlavě. Měl jsem sám se sebou co dělat. Myslel jsem jen na to, abych střílel rychle a dobře. Měl jsem to v hlavě srovnané, před závodem jsem nebyl tolik nervózní. A kluci přede mnou udělali skvělou práci.“  

„Na poslední střelbě to bylo mezi námi a Rakouskem hodně vyrovnané. Sumann pak chyboval a získal jsem na něj náskok. Dal jsem do toho opravdu všechno a bylo dobře, že se mi povedla čistá střelba,“ liboval si po závodě Ole Einar Björndalen. A že triumfoval na olympiádě až po dlouhých osmi letech? Nějak extra to neprožíval, ale dobře to vysvětlil.

„Ano, je to po mnoha letech, co jsem zase získal zlato. Musíte být ve všem top. A v tom je biatlon náročný. Mít formu, dobrou hlavu a být perfektní. Teď jsem byl zase dobře připravený a dělal jsem, co jsem mohl. Ale nebylo to tak snadné. A teď jsem potřeboval pomoc jiného týmu, abych vyhrál zlato,“ přiznal Ole Einar Björndalen, že bez Rakušanovy chyby by asi Norové štafetu nevyhráli.

Björndalen teď zaostává v počtu olympijských medailí o jednu za svým idolem, krajanem Björnem Daehliem. Místo konce kariéry si ale šestatřicetiletý Ole Einar plánuje cestu na další olympiádu.

„Moc na Soči nemyslím, ale opravdu se na to budu v příštích čtyřech letech připravovat. Udělám, co bude v mých silách, a budu v Soči ve formě,“ slibuje Ole Einar Björndalen.

Tomáš Kohout, Pavel Vácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme