Sportovní konec biatlonisty Romana Dostála se blíží

Biatlonový mistr světa se loučí – a dochází mu to na olympiádě. Roman Dostál a olympiáda, to přitom hodně dlouho nešlo dohromady. V reprezentaci je už 20 let, za tu dobu mohl mít na kontě šest olympijských účastí. I na poslední hry se ale dostal jen tak tak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vancouver 2010

Roman Dostál dokončil vytrvalostní závod na olympiádě na 35. místě. V mixzóně proklouzl takřka neviditelně. Zastihnout se ho podařilo, až když se šel takzvaně vyjet.

„Vím, že ten výsledek není z mého pohledu žádný propadák, že bych se za to měl stydět. Ale určitě to zase není to, že bych tady měl skákat do výšky,“ říkal Roman Dostál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sporotvní konec biatlonisty Romana Dostála se blíží

Zkušený český biatlonista chtěl určitě víc. O lepší výsledek ho ale připravily celkem tři trestné minuty. Dvakrát minul terče už na první položce vestoje.

„Tam jsem se necítil nějak špatně. Tam to asi byla přemíra snahy, že jsem asi moc chtěl. Protože ty dvě rány, co jsem tam nedal, tak to byly chyby toho, že jsem byl moc pomalý na spoušti. Moc jsem chtěl a z toho to pramenilo,“ našel vysvětlení devětatřicetiletý biatlonista.

Poslední olympijský závod

A proč Roman Dostál tolik chtěl? Šlo totiž s největší pravděpodobností o jeho poslední olympijský závod kariéry. Letos mu bude 40 let, reprezentoval ještě Československo, ale třikrát byl v nominaci na olympijské hry jen jako necestující náhradník.

„Stojka mě asi pronásleduje doteďka. S tím jsem tam měl vždy problémy. Holt nebyl jsem asi až tak dobrý, abych těch olympiád obsadil víc.“

Na poslední olympiádu odjížděl Roman Dostál s tím, že si ji chce užít. Myšleno tak, že si užije pěkný výsledek. Například slavnostního zahájení se ale nezúčastnil.

„Ne, nejel. Protože jsem se opravdu chtěl připravit na tenhle závod.  Já vím, že mi cestování nedělá dobře, to jsem hned zavrhnul. Prostě jsem se soustředil na závod a holt to nevyšlo podle představ,“ prohlásil Roman Dostál.

Blížící se konec kariéry

Další člen české biatlonové výpravy Jaroslav Soukup uvedl Romana Dostála v oficiálním přehledu českých olympioniků jako svůj sportovní vzor. Několik let spolu jezdili na Světové poháry i vrcholné akce. Teď se však blíží konec.

„Člověku to tak nějak dochází, jako že opravdu je konec. Ten sport mám rád, ale končit se víceméně musí. Protože už ta léta jsou a ta dřina, co tomu člověk obětuje, tak nepřináší ten efekt, co by měla,“ je si dobře vědom devětatřicetiletý závodník.

Dlouholetý člen české reprezentace ale roků strávených u biatlonu rozhodně nelituje. „Já jsem tedy za to rád, že jsem vydržel takhle dlouho a že jsem mohl být s tou partou, co tady je. Víceméně ten život mě takovýhle bavil a bylo to dobré. Teď se holt vrhneme na něco jiného.“

Roman Dostál se teď může pustit třeba do drobné rekonstrukce jednoho penzionu v Jizerských horách a následně do jeho provozu. Ale hlavně může trávit více času se svými nejbližšími.

„Musím se také začít věnovat rodině. Protože ta už by to asi nepřežila, kdybych teď měl přijet domů a říct, že pokračuji dál. To už by mě doma asi… nebudu říkat co.“

Toleranci své ženy a dvou malých dětí už Roman Dostál zkoušet nehodlá.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme