Rychlobruslařka Kateřina Novotná, jedna z českých olympijských nadějí

Se zlatou medailí z mistrovství Evropy a také zkušenostmi z předešlých dvou olympiád vyrazí do Vancouveru rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná. Upozornila na sebe především před čtyřmi lety v Turíně. Šestým místem na 500 metrů navázala na hry v Salt Lake City, kde stejné umístění vybojovala na patnáctistovce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rychlobruslařka Kateřina Novotná | Zdroj: ČTK

Rodačka z Benátek nad Jizerou brusle poprvé obula v lednu 1996. O šest let později stanula na olympiádě a letos slavila bezesporu největší úspěch - v Drážďanech si dojela pro evropský titul ve víceboji. Ve Vancouveru se pak představí na třech tratích.

„Mě baví všechny tratě. Patnáctistovka je jiná než pětistovka a člověk se na to musí naladit. Můžu uspět v jakékoli disciplíně, bude záležet na štěstí a na tom, jak budu vyladěná," svěřila se pětadvacetiletá závodnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rychlobruslařka Kateřina Novotná, jedna z českých olympijských nadějí

Že by ale některá trať byla v jejím případě oblíbenější, to se říci nedá: „To určitě ne. V shorttracku člověk nikdy neví, co se kde zvrtne, na té pětistovce hraje štěstí trošku větší roli než na té patnáctistovce. Tam se musí závodit, víc taktizovat. Na té pětistovce je to start - cíl a musí se víc čekat na chyby soupeřů, když je člověk vzadu."

Povídání o štěstí v případě řady sportů zavání pouze frází. V shorttracku ho přeci jen ale potřebujete o poznání víc. Samozřejmě vedle formy a sportovního umění.

Shorttrack je tak trochu o štěstí

„Je to o štěstí pro ty, kteří na to ne tolik mají, nejsou úplně nejlepší, ale většinou vyhrávají favoriti. Mezi ně se dostane jeden, dva, kteří mezi ně ne úplně patří, ale je to o umění bruslit, o umění závodit a o umění taktizovat," říká Kateřina Novotná.

A také o zkušenostech. Ty z předešlých startů pod pěti kruhy se jistě v Kanadě budou hodit. Přeci jen Katka je o nějaký ten rok starší.

Jsem starší, zkušenější, myslím, že jsem i psychicky vyspělejší, jsem na tom lépe fyzicky i technicky, ale nejen já se zlepšuju. Zlepšují se všichni, takže to bude stejně těžké jako v Turíně," ví Kateřina Novotná.

Zlepšily se také podmínky pro přípravu, v Benátkách nad Jizerou mají například novou rolbu, což potěšilo i Kateřinu Novotnou: „Určitě ano, máme lepší rolbu, počet ledů je stejný a vlastně trénujeme víceméně pořád stejně," říká.

V shorttracku totiž záleží i na takových zdánlivých maličkostech, jako je právě rolba: „Myslím, že ano. Určitě záleží i na zázemí toho stadionu a také na lidech, jak se snaží," potvrzuje Katka.

A v paměti má i živé vzpomínky na olympijský závod před čtyřmi roky: „V té době jsem byla určitě nervóznější, ale každá olympiáda je jiná, každý zážitek je jiný a já se už těším na ty nové. Teoreticky je to závod jako každý jiný, ale je to jen jednou za čtyři roky, všechny sporty se sejdou téměř v té samé době a člověk se na ně může jít podívat. Je tam jiná atmosféra, proto si toho sportovci víc váží," svěřila se na závěr Kateřina Novotná.

Pavel Petr, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme