Čeští hokejisté porazili Lotyšsko 3:2 v prodloužení

Česká hokejová reprezentace vyhrála v prodloužení osmifinále olympijského turnaje nad Lotyšskem. Rozhodující branku vstřelil David Krejčí. Už zítra čeká výběr trenéra Růžičky čtvrtfinále proti Finsku.

Česko - Lotyšsko

Česko - Lotyšsko | Zdroj: ČTK

Čeští hokejisté byli od začátku zápasu aktivnější a soupeře přehrávali. Skóre otevřel v šesté minutě Tomáš Rolinek, který se v přesilovce dobře zorientoval před brankovištěm a překonal brankáře Masalskise.

Po inkasované brance Lotyši přidali a několikrát prověřili Vokouna. Český brankář tlaku odolal a na druhé straně hřiště nádherně přihrál Krejčí mezi kruhy Fleischmannovi a ten zvýšil na 2:0.

Ve třinácté minutě jen Masalskis vyrazil Čajánkovu střelu a Čajánek následnou dorážkou trefil tyč. Čeští hokejisté změnili styl přesilovek: omezili kombinaci a snažili se střílet od modré jednu ránu za druhou, což předvedli při vyloučení Berzinše pět minut před koncem první části hry. Žádnou z vyložených příležitostí se jim však proměnit nepodařilo.

Příležitost zahrát si v početní převaze měl i soupeř, když Jaromír Jágr dostal dvouminutový trest za hákování. V přesilovce však byl z obou brankářů zaměstnanější Masalskis. Češi tak první třetinu vyhráli 2:0.

Druhá část hry začala sérií vyloučení. Nejprve se v české přesilovce hrálo před Masalskisem, který byl v ohni střel. Následně byl vyloučen Fleischmann a o třicet vteřin později Roman Polák. V dvojnásobné početní převaze měli Lotyši obrovskou šanci, kterou Cipulisovi zhatil skvělým zákrokem Vokoun, což si rozhodčí nechali potvrdit videozáznamem.

Řada vyloučení provázela celou první desetiminutovku druhé třetiny, což se podepsalo na rozhárané hře. Po polovině zápasu se hra uklidnila a čeští reprezentanti zatlačili soupeře opět před branku, gól však ve druhé třetině diváci neviděli.

V čase 52:02 si Lotyši vyměnili sérii přihrávek v obranném pásmu českého týmu a Niživijs pod dohledem statujících českých obránců zblízka překonal Vokouna a snížil na rozdíl jediného gólu.

Lotyšům se pak ještě podařilo vyrovnat Redlihsem, který dorazil za záda bezmocného Vokouna puk, jenž se před branku odrazil od mantinelu. Češi si v závěru základní hrací doby vypracovali tlak a v poslední minutě trefili tyčku lotyšské branky, ale stav zápasu zůstal po šedesáti minutách vyrovnaný.

V prodloužení však namířil postupovou střelu mezi Masalskisovy betony David Krejčí. Češi postupují do čtvrtfinále.

„My jsme zvyklí hrát zápasy takhle za sebou i na krátký odpočinek. Máme tady dost kluků, musíme hrát zítra krátká střídání, abychom se dostali zpátky do tempa. Dnes si musíme dobře odpočinout a zítra to snad bude lepší,“ plánuje rychlý odpočinek před zítřejším utkáním s Finskem Patrik Eliáš.

Martin Hosták Radiožurnálu řekl, že Lotyši odehráli své nejlepší utkání na olympiádě. „Musíme přidat na důrazu, tvrdosti. Musíme hrát s odvahou,“ doporučil českým hokejistům.

Česko – Lotyšsko 3:2 po prodloužení (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) - 53. Cipulis (Niživijs, K. Redlihs), 57. M. Redlihs (Berzinš, Darzinš). Rozhodčí: McCreary (Kan.), Reiber (Švýc.) - Novák (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 5448.