Hokejisté Kanady slaví olympijské zlato

Kanada se dočkala vysněného zlata. Domácí hokejisté vyhráli olympijský turnaj, když ve finále ve Vancouveru porazili Spojené státy americké 3:2 v prodloužení. Rozhodující gól dal v osmé minutě prodloužení útočník Sidney Crosby. Kanaďané tak slaví zlato z hokejového turnaje po osmi letech. Na hrách ve Vancouveru tím získali celkově už čtrnáctou zlatou medaili, což nikdo v historii zimních olympijských her nedokázal.

Hokejisté Kanady slaví olympijské zlato | Zdroj: ČTK

Utkání začalo ve vysokém tempu, ani jednomu z týmů ale příliš nevycházela kombinace. Hrál se tak bojovný hokej s množstvím nahazovaných puků. Velkou šanci pro USA měl v desáté minutě Brown, gólman Luongo ale udržel puk před brankovou čarou. Brankové světlo se poprvé rozsvítilo na druhé straně. Za svou brankou chyboval americký obránce Erik Johnson a puk se dostal k volnému Richardsovi. Jeho pokus brankář Miller ještě vyrazil, na dorážku Jonathana Toewse už ale nedosáhl. Kanada vede 1:0.

Hned v úvodu druhé části vyrobila americká obrana další velkou chybu, Iginla se ocitl sám před brankářem Millerem, ten ale stačil včas vymrštit proti střele svůj beton. Kanaďané se tak podruhé dočkali až ve 28. minutě. Getzlaf zavezl puk do útočného pásma, přihrál mezi kruhy a osamocený Corey Perry se z ideální pozice nemýlil. 2:0 pro Kanadu.

00:00 / 00:00

Kanadský útočník Rick Nash po finále

Američané přišli s odpovědí v polovině normální hrací doby, kdy se po individuální akci dostal až před Luonga Šťastný. Zblízka už ale kanadského gólmana překonat nedokázal. Kanaďané pak dobře drželi střední pásmo a Američané měli velký problém dostat se do třetiny. Ve 33. minutě se to povedlo Kaneovi, který pouze nahodil na Luonga, ale puk po teči jednoho z bránících hráčů překvapivě skončil v síti – 2:1.

Hned na začátku třetí třetiny zachránila Američany dvakrát tyčka, nejprve po střele Webera a poté i po ráně Prongera. Jinak se ve třetí třetině hrálo hodně opatrně, ani jeden z týmů nechtěl udělat osudovou chybu. Až deset minut před koncem se do velké šance dostal Heatley, ale Miller mu gólovou radost překazil. Poté se víc do útoku tlačili Američané, kterým zbývalo stále méně času. Tři minuty před koncem mohl definitivně rozhodnout Crosby, který se dostal do samostatného nájezdu, ale Kane ho čistě zastavil. Spojené státy pak odvolaly brankáře a tento tah se jim vyplatil. 25 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal Parise na 2:2 a poslal zápas do prodloužení.

Americký brankář Ryan Miller po finále

V prodloužení byla o něco aktivnější Kanada, která na brankáře Millera vyslala celkem sedm střel, Američané o tři méně. V čase 67:40 se zaplněná hala přece jen dočkala. Domácím hrdinou se stal Sidney Crosby, který střelou mezi Millerovy betony rozhodl o olympijském zlatu pro Kanadu. Ta vyhrála olympijský turnaj na domácím ledě jako teprve druhý tým v historii. Před třiceti lety se to senzačně povedlo Američanům v Lake Placid.

Kanada – USA 3:2 (1:0, 1:1, 0:1-1:0) po prodloužení

Branky a nahrávky: 13. Toews (M. Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla) - 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane). Rozhodčí: McCreary, O'Halloran - Morin (všichni Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 19.300 (vyprodáno)