Kanada i USA vyhrály úvodní zápasy hokejového turnaje

V prvním zápase turnaje porazili Američané Švýcary 3:1. V dalším utkání rozdrtili hokejisté Kanady Nory vysoko 8:0. V naší skupině nastříleli Lotyšům také osm branek, duel skončil výsledkem 8:2. Článek průběžně dopňujeme.

Americký brankář Ryan Miller

Americký brankář Ryan Miller | Zdroj: ČTK

USA – Švýcarsko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Američané, hrající od začátku ve vysokém tempu, poprvé překonali švýcarského brankáře Hillera až těsně před první přestávkou. Bobby Ryan trefil přesně k tyči. Ve druhé třetině americký gólman Miller vychytal Rüthemanna a z následné akce zvýšil Backes na rozdíl dvou branek. O tři minuty později dorazil Suterovu střelu Malone. Švýcaři zaznamenali čestný úspěch deset minut před koncem, kdy Wickovi ke skórování vydatně pomohl Miller.

Branky a nahrávky: 19. Ryan, 26. Backes, 29. Malone (Suter) - 50. Wick (Domenichelli, Streit). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), O'Halloran - Morin (oba Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 16.706.

Kanada – Norsko 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)

Kanadští hokejisté se z psychického tlaku, který na ně uvalilo veliké očekávání domácího publika, dostávali celou první třetinu. Nory držel ve hře vynikajícími zákroky brankář Grotnes. Od začátku druhé třetiny zařadili domácí vyšší rychlostní stupeň a Nory zlomili třemi góly. V poslední části si Kanaďané vylepšili skóre pěti brankami. Po dvou gólech vstřelili Dany Heatley a Jerome Iginla, který měl velký podíl i na poslední trefě, po níž diváci v očekávání hattricku zasypali led čepicemi, jak je v zámoří zvykem. Rozhodčí však nakonec gól přiznali Nashovi.

Branky a nahrávky: 23. Iginla (Crosby, Doughty), 25. Heatley (Pronger, Thornton), 12. M. Richards (Bergeron, Weber), 45. Getzlaf (S. Niedermayer, Toews), 47. Heatley (Marleau, Boyle), 48. Iginla (Nash, Crosby), 52. Perry (E. Staal, Boyle), 59. Nash (Crosby). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Nowak (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 16.652.

Rusko Lotyšsko 8:2 (3:0, 1:0, 4:2)

Rusové se do svého soupeře pustili s chutí, první branku vstřelili už ve třetí minutě. Těsně před první přestávkou zvyšoval svým prvním gólem Ovečkin už na 3:0. Ve druhé části přidali další branku a vypadalo to na jasný průběh. Lotyši však na začátku třetí třetiny využili jedno z okýnek v ruské obraně a snížili, ale vzápětí dostali další tři góly během tří minut. Lotyšům se podařilo dát ještě jeden gól, ale s přehledem hrající Rusové je zatlačili před jejich branku a k ničemu dalšímu je nepustili.

Branky a nahrávky: 3. Zaripov (S. Fjodorov, I. Nikulin), 8. Radulov (S. Fjodorov, Kalinin), 20. Ovečkin (Sjomin), 39. Malkin (Afinogenov, Kovalčuk), 41. Ovečkin (Dacjuk), 42. Zaripov (Zinovjev), 44. Kovalčuk (Malkin, Tjutin), 59. Morozov (A. Markov) - 41. Vasiljevs (Niživijs, Cipulis), 44. Ankipans (Sprukts, Karsums). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), LaRue - Feola (oba USA), Sharrers (Kan.). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 16.862.

Pavel Vácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít