Švýcarsko, Kanada a Slovensko postupují do čtvrtfinále

První osmifinálové utkání ve Vancouveru přineslo napínavý souboj, který musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Konečný výsledek stanovily 3:2 a Švýcaři se mohou těšit na čtvrtfinále proti USA. Bělorusové na turnaji končí. Domácí hokejisté porazili Němce 8:2 a těší se na očekávané utkání s Ruskem. Slováci se na postup proti Norsku nadřeli, ale po výsledku 4:3 se zítra utkají se Švédskem.

Švýcarský brankář Hiller

Švýcarský brankář Hiller | Zdroj: ČTK

Švýcarsko – Bělorusko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Bělorusové se ujali vedení už po minutě utkání. Kaljužnyj dorazil puk za Hillerova záda, branku museli potvrdit videorozhodčí. Ve třinácté minutě vyrovnal Sprunger, který využil přesilovou hru. Švýcaři ve zbytku první třetiny měli více ze hry, gól ale nepřidali.

Další přesilovku proměnil ve vedení hokejistů země helvétského kříže Domenichelli v osmadvacáté minutě. Stejnou mincí odpověděli Bělorusové ve třicáté šesté minutě, když Zacharov potrestal vyloučení Segera.

Přes řadu příležitostí, převážně ze strany Bělorusů, v závěrečné třetině branka nepadla. Ani prodloužení rozuzlení zápasu nepřineslo. V samostatných nájezdech skórovali ze švýcarské strany Déruns a Lemm, za soupeře pouze Meleško. Soupeřem USA tak ve čtvrtfinále budou Švýcaři.

Branky a nahrávky: 13. Sprunger (Wick, Plüss), 28. Domenichelli (Streit, Blindenbacher), rozhodující sam. nájezd Lemm - 1. Kaljužnyj (Kosťjučenok), 36. K. Zacharov (Ugarov, Stasenko). Rozhodčí: Devorski (Kan.), Ország (SR) - Blümel (ČR), Nowak (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 2:1. Diváci: 17.397.

Kanada Německo 8:2 (1:0, 3:1, 4:1)

Domácí hokejisté si s přehledem zajistili účast ve čtvrtfinále. První třetinu vyhráli jen o gól, ale obraz hry napovídal tomu, že brankový příděl visí ve vzduchu. Němci se prosadili až poté, co Kanaďané získali uklidňující čtyřbrankové vedení.

V závěrečné třetině už na ledě panovalo exhibiční tempo a gólový účet zápasu se zdvojnásobil. Chvíli před koncem zápasu diváci volali v očekávání atraktivního čtvrtfinále: „My chceme Rusko!“ Mnohými odborníky předvídané finále mezi dvěma favority turnaje se uskuteční už o dvě turnajová kola dříve.

Branky a nahrávky: 11. Thornton (Heatley, Keith), 23. S. Weber (M. Richards), 24. Iginla (Doughty, E. Staal), 29. Iginla (E. Staal, Boyle), 42. Crosby (E. Staal, Keith), 47. M. Richards (Morrow, Toews), 52. S. Niedermayer, 57. Nash (Pronger) - 37. M. Goc (Schmidt, M. Müller), 59. Klinge (M. Müller, Hospelt). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Murphy (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 17.723.

Slovensko – Norsko 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)

Zápas poznamenala nešťastná událost z úvodu utkání, kdy po faulu Oleho Kristiana Tollefsena Bartečkovi sjela helma a při pádu na led si poranil hlavu. Po dlouhém ošetřování opustil led na nosítkách a byl převezen do nemocnice.

Slováci v následné pětiminutové přesilovce dvakrát skórovali, a když na konci první části hry pohotově zareagovali na první norský gól, vypadalo to na jasný postup.

Ve druhé třetině Norové přidali a vedením ukolébané Slováky přehrávali a zaslouženě vyrovnali. Slováci můžou děkovat Šatanovi, který jedenáct minut před koncem vrátil vedení na jejich stranu, a brankáři Halákovi, který skvělými zákroky náskok udržel.

Branky a nahrávky: 8. Handzuš (Gáborík, Marián Hossa), 11. Gáborík (Demitra, Chára), 19. Zedník (Stümpel, Pálffy), 49. Šatan (Višňovský, Zedník) - 19. Zuccarello Aasen (Holös), 28. Vikingstad (Thoresen, Zuccarello Aasen), 40. Bastiansen (Olimb, Thoresen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Joannette - Losier (oba Kan.), Kiča (Ukr.). Vyloučení: 2:2, navíc Tollefsen (Nor.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 17.583.

Pavel Vácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít