Americký sen emigroval do Francie. Může za to sdruženář

Chudí tam přicházejí k pohádkovému bohatství, společenští outsideři se stávají slavnými a milovanými, pečení holubi tam létají přímo do úst. Mýtus dělá ze Spojených států amerických zemi, kde je možné všechno. Někdy se této naději, že to tak skutečně funguje, říká americký sen. Právě takový žijí američtí reprezentanti v severské kombinaci. Tenhle v jejich zemi okrajový sport už léta dělají na nejvyšší světové úrovni. Ale olympijská medaile pořád nikde.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jason Lamy Chappuis

Jason Lamy Chappuis | Zdroj: ČTK

Hned první závod sdruženářů to ale změnil a jedna část frustrace je pryč. Mezi první šesticí najdete na výsledkové listině tři Američany – Demonga, Lodwicka a Spillanea. Právě Johnny Spillane získal pro 'hvězdy a pruhy' historickou olympijskou medaili v severské kombinaci.

Jenže byla stříbrná, i když ještě v cílové rovince tenhle devětadvacetiletý Coloraďan vedl. Vítězné úsměvy a rozhovory ale nakonec rozdával Francouz – Jason Lamy-Chappuis. „Tohle je nejlepší den mé kariéry, splnil se mi sen…“ říkal v cíli podivuhodně čistou angličtinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sdruženář Jason Lamy-Chappuis je tak trochu Američan

Sen, který se splnil Lamymu-Chappuisovi je tak trochu americký. Další indicií je křestní jméno. Když si mozaiku poskládáme dohromady, zjistíme, že i když ve Whistleru hráli Marseillaisu, mohou si tohohle olympijského vítěze malinko nárokovat i Američané.

„Do svých pěti let jsem žil ve Spojených státech. Tady ve Vancouveru se cítím jako doma, protože pocházím z Montany, kam to odtud není zas tak daleko. Krajina i lidé jsou tu podobní, takže je mi to tu blízké a je úžasné, že jsem tu vyhrál,“ dojímal se Lamy-Chappuis po svém prvním vítězství na velké akci.

Vzorem byl Fabrice Guy


Američan s francouzským pasem přitom nezapřel ani zemi, do které přesídlil v roce 1991 a která hned rok nato pořádala zimní olympijské hry, na nichž si předškolák Jason vyhlédl svůj sportovní vzor.

„Pamatuju si, že když jsem byl malý kluk, sledoval jsem, jak Fabrice Guy vítězí na hrách v Albertville. Tehdy jsem si řekl, že chci být jako on. A vidíte, v Turíně jsem skončil čtvrtý a věděl jsem, že moje chvíle přijde tady,“ vyprávěl francouzský sdruženář.

Jak dokládá případ Lamyho-Chappuise, americký sen skutečně funguje, jenom tenhle mýtus jaksi nepočítá s tím, že se Spojených států týká kromě přistěhovalectví také vystěhovalectví. Jason Lamy-Chappuis exportoval americký sen do Francie, ale američtí sdruženáři nemusejí smutnit.

První zlato mohou coby hlavní favorité získat už příští týden v týmové soutěži. Pokud ovšem Bill Demong nezašantročí své startovní číslo, jako se mu to přihodilo loni na mistrovství světa v Liberci.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme