Bauer na padesátce až dvanáctý, vyhrál Northug

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer třetí medaili na olympijských hrách nezískal. Ve své silné disciplíně, závodu na padesát kilometrů klasicky s hromadným startem, obsadil až 12. místo. Vyhrál skvělý Nor Petter Northug, který v závěrečném finiši porazil Němce Teichmanna. Bronz bere Švéd Olsson. Další z Čechů Jiří Magál obsadil 29. místo.

Lukáš Bauer medaili na padesátce nezískal

Lukáš Bauer medaili na padesátce nezískal | Zdroj: ČTK

Petter Northug tak získal už svou druhou zlatou a celkově čtvrtou olympijskou medaili ve Vancouveru.

Bauer se ve své silné disciplíně potýkal nejen se soupeři, ale i s tratí, kterou pořadatelé zpevnili salmiakem, a tak ji zrychlili. Výsledkem bylo, že se téměř celých padesát kilometrů skupina hlavních favoritů neroztrhala a o medailích se rozhodovalo až v závěrečném finiši.

00:00 / 00:00

EXKLUZIVNĚ. Rozhovor s Lukášem Bauerem po padesátce

Bauer si vybral také trochu smůly, když se na 22. kilometru přimotal do hromadného pádu a ztrátu pak musel pracně dohánět. Po dvou třetinách se probojoval do čela, dlouho se držel na druhé pozici za Rusem Legkovem a chvíli se snažil udávat tempo z první pozice. Na rychlé trati se mu ale vedoucí skupinku nepodařilo roztrhat.

V závěrečném okruhu se navíc dostavila mírná krize a Bauer se propadl až na konec vedoucí skupinky. Místo slibného náskoku tak musel dohánět ztrátu. Překvapil naopak Němec Teichmann, který několikrát z čela odpadl, vždy se ale dokázal vrátit a ve finiši dokonce bojoval o zlato.

Závěrečný sprint je ale doména norského fenoména těchto her Pettera Northuga, který svým nástupem na stadionu rozhodl o zisku své druhé zlaté medaile. Bauer nakonec dojel se ztrátou necelých čtrnácti sekund dvanáctý, Jiří Magál dojel devětadvacátý.