Bauer skončil ve skiatlonu sedmý, zlato získal Hellner

Běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil ve skiatlonu na 30 kilometrů na olympijských hrách ve Whistleru sedmý. Pro zlatou medaili si doběhl Švéd Marcus Hellner, který ve finiši porazil Němce Tobiase Angerera a krajana Johana Olssona.

Miroslav Petrásek, Lukáš Bauer

Miroslav Petrásek, Lukáš Bauer | Zdroj: ČTK

Lukáš Bauer se hned od začátku snažil diktovat tempo, ujet se mu ale nepodařilo. Téměř celou první polovinu závodu, kterou byla klasická patnáctka, jel Bauer na čele, jen na chvíli ho vystřídal Švýcar Dario Cologna. Do depa, kde si lyžaři přezouvají lyže na druhou část skiatlonu, volnou patnáctku, přijel Bauer první z velké skupiny.

„Po klasické části jsem byl hodně unavený, do skejtové části jsem proto vzhlížel spíše s otazníkem. Hodně jsem se v ní natrápil, v předposledním kole mě ještě postihl pád a tím jsem se zařadil na konec skupinky. Do poslední chvíle jsem bojoval, bylo z toho sedmé místo. Na jednu stranu určitě super, na druhou malinké zklamání z toho, že stupně byly hodně blízko,“ zhodnotil svůj výkon Lukáš Bauer.

00:00 / 00:00

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Bauerem po skiatlonu

Nejrychleji přezul lyže Švéd Olsson a hned v úvodu všem ujel. Nikdo z velkých favoritů nedokázal jeho únik zachytit. Olssonovi výrazně pomáhali jeho krajani Hellner a Södergren, kteří brzdili ostatní soupeře. Náskok Olssona tak narostl až na 25 sekund.

Až v posledním kole před cílem se pro stíhání Olssona rozhodl Rus Legkov, kterého se dokázali udržet pouze Němec Angerer a Hellner. Lukáš Bauer se zařadil až na konec další skupiny, za což mohl i pád v předposledním kole. Olsson o náskok přišel a o medailistech se tak rozhodovalo až v cílové rovince. Pro zlatou medaili si nakonec dojel Hellner, stříbro získal Angerer a bronz Olsson. Na Legkova zbylo čtvrté místo.

Bauer nakonec prohrál v cíli s Němcem Filbrichem a obsadil sedmé místo. Skiatlon nevyšel vedoucímu závodníkovi Světového poháru Petteru Northugovi z Norska, který musel krátce před cílem vyměnit hůlku a ztratil kontakt s nejlepšími. Z dalších českých reprezentantů skončil Martin Jakš na 27. místě a Jiří Magál osmatřicátý.

Rozhovor s trenérem Miroslavem Petráskem

„Podmínky na ujíždění nebyly ideální, přesto Lukáš neváhal a odtáhl si klasiku. Ve skejtu mu pak asi chyběly síly, přesto si myslím, že Lukáš bojoval a odvedl výborný výkon,“ pochválil svého svěřence trenér českých běžců na lyžích Miroslav Petrásek.

Skiatlon muži (15 km klasicky + 15 km volně):

1. Hellner (Švéd.) 1:15:11,4, 2. Angerer (Něm.) -2,1, 3. Olsson (Švéd.) -2,8, 4. Legkov (Rus.) -4,0, 5. Babikov (Kan.) -9,1, 6. Filbrich (Něm.) -13,6, 7. Bauer -13,8, 8. Grey -20,6, 9. Harvey (oba Kan.) -31,6, 10. Södergren (Švéd.) -35,6, ...27. Jakš -2:46,8, 38. Magál -6:27,6, Koukal nedokončil