Défago překvapivě vyhrál sjezd. Švýcarsko má zlato po 22 letech

Olympijský sjezd ve Vancouveru vyhrál švýcarský lyžař Didier Défago. Zkušený závodník tak pro svoji zemi získal olympijské zlato v královské disciplíně po 22 letech. Druhý dojel Nor Lund Aksel Svindal a bronz v odloženém závodě vybojoval americký bouřlivák Bode Miller.

O vítězství se rozhodovalo ve spodní části náročné technické tratě a právě v těchto pasážích Défago rozhodl o svém překvapivém vítězství. Na loňského vítěze Světového poháru a mistra světa z Aare 2007 Svindala najel sedm setin a zaslouženě se radoval ze zlata.

Dvaatřicetiletý Švýcar se tak stal nejstarším vítězem olympijského sjezdu v historii. Ve Světovém poháru dosud vyhrál tuto disciplínu jen dvakrát, loni triumfoval na slavných svazích ve Wengenu a Kitzbühelu.

Bronzový Bode Miller zaostal za vítězem o devět setin. Američan si tak díky svojí tradiční jízdě na hraně rizika připsal do kolonky kariérních úspěchů už třetí olympijskou medaili ve třetí disciplíně.

Švýcarský favorit Cuche vyhořel

Na dobře připravené trati se nedařilo rakouských sjezdařům, jejichž čest zachraňoval na čtvrté pozici Mario Scheiber. Obhájce stříbra z Turína Michael Walchhofer se musel dokonce spokojit až s desátým místem. Největší favorit Švýcar Didier Cuche také neoslnil a dojel šestý, jeho krajan a další z adeptů na medaili Carlo Janka byl jedenáctý.

Z českých reprezentantů dojel nejlépe Ondřej Bank. Zraněními sužovaný sportovec sice na vítěze ztratil 2,35 sekundy a skončil na 30. příčce, to je však před úterní superkombinací solidní výsledek. Petr Záhrobský skončil 36., když se mu především nevydařila horní pasáž. Další dva čeští závodníci Kryštof Krýzl a Filip Trejbal si svůj start odbudou v úterním závodě.