Největší soupeř Lukáše Bauera - průdušky

Hádejte, kdo je největším soupeřem běžce na lyžích Lukáše Bauera. Pokud správně tipujete, že jeho vlastní zdraví, pak asi uhodnete i odpověď na další otázku: Kdo je naopak jeho největším pomocníkem? Jeho jméno zní Martin Koldovský. V kolonce titul má napsáno "MUDr." a v popisu práce starat se o tělesné schránky českých reprezentantů v běžeckém lyžování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer | Foto: Katka Brezovská

Nikdo jiný nemá lepší přehled o orgánu, jehož rozmary mohou rozhodnout o tom, jestli česká výprava klasických lyžařů přiveze z olympijského Vancouveru medaili. Tím orgánem jsou průdušky Lukáše Bauera.

"Průdušky po prologu trochu zlobily, ale daly se do pořádku, takže doufám, že to vydrží," uvedl Lukáš Bauer. Slovo průdušky se dá poslední dobou s úspěchem označit za společného jmenovatele většiny rozhovorů, které Lukáš Bauer poskytuje v cíli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší soupeř Lukáše Bauera - průdušky

Člověk by neřekl, kolik pozornosti na sebe může strhnout část těla, kterou za normálních okolností ani nevnímáme. Chronické problémy s touto součástí dýchacího ústrojí v kombinaci s astmatem trápily vicemistra světa z Liberce už v minulé sezóně. V té aktuální způsobily, že před začátkem Tour de Ski nastoupil k jedinému závodu Světového poháru.

"Lukáš už to má nacvičené, dostává se z problémů průběžně. Myslím si, že se z nich dostal. Teď je zdravý a schopný závodit," říká muž, který o tom, jestli nejlepší český běžec na lyžích může, nebo nemůže závodit, nakonec rozhoduje.

Martin Koldovský coby lékař mužské reprezentace zná Bauerův zdravotní stav dokonale. Když se mu nezdá, začíná obvykle licitace, jako třeba před prosincovým závodem Světového poháru v Davosu.

"Cítil jsem se tam podezřele dobře i přes bolení v krku. I když mi pan doktor Koldovský řekl, že budu na antibiotikách, tak jsem si řekl, proč to nezkusit. V jiné sezóně by se to možná zkusilo, ale teď s vyhlídkou na Tour de Ski a olympiády vyvstává otazník, jaké by mohly být komplikace, kdybych závod absolvoval. Vedení rozhodlo, že mě na start nepustí, a na to jsem malý pán," řekl Lukáš Bauer.

"Je to licitace, protože už nějakou dobu trénujete a cítíte se dobře, ale doktor stále vidí znaky nemoci," doplnil.

S Bauerovou verzí pohledu za kulisy rozhodování o způsobilosti odstartovat se Martin Koldovský ztotožňuje a dodává: "Je nutné posoudit celou řadu aspektů, ale nejdůležitější je Lukášovo zdraví do budoucna. Dobře léčené astma, které je v klidu a pod kontrolou, velký handicap není, ale u Lukáše se astma kontrole občas vymyká."

Příčinou může být i počasí. Astma a průdušky se Bauerovi ozvaly například loni při předposledním závodu Tour de Ski, kdy se na trati v Teseru zalykal až dusil. Sledovat teploměr je proto důležité nejen pro servismany, ale i pro doktora Koldovského. "Pro nás jsou ideální teploty kolem minus pěti stupňů, kdy je stálé počasí a není velká vlhkost," upřesnil.

Tomu Bauerův tým těžko může poručit. Jsou ovšem věci, které ovlivnit jdou. "Musíme dbát na výživu, pitný režim, vitaminizaci a preventivní přípravky. Bere léky na astma, které samy o sobě mu do jisté míry zajišťují dobrý stav průdušek. Další věci, které užívá, berou všichni ostatní," vypočítává Martin Koldovský, jehož důležitost pro Bauerovy výsledky v posledních letech extrémně stoupla.

"Společně s Jirkou Magálem a Martinem Koukalem jsme byli nejstarší závodníci v mančaftu. Když jste mladí, tak několik viróz přechodíte snáze, ale jakmile jste starší, máte více bolístek a potřebujete doktora, aby vám nedovolil spadnout do nemoci nebo vám z ní rychle pomohl," vysvětlil Lukáš Bauer.

"Bohužel moje důležitost vyplývá i z toho, že mu občas start zakážu. Je to pro mě nepříjemná důležitost," dodal lékař. Doufejme tedy, že ve Vancouveru zůstane Martin Koldovský nenápadnou postavou v pozadí.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme