Pády při olympijském sjezdu žen

Na olympijské trati se při ženském sjezdu létalo nepříliš koordinovaně vzduchem, padalo do ochranných sítí, v akci byl i vrtulník. A v zákulisí se pro změnu šeptá, že Lindsey Vonnová své zranění jen předstírala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Křížová před startem sjezdu na OH | Foto: Jan Kaliba

Jeden splněný sen a spousta kotrmelců. Do téhle zkratky se dá shrnout olympijský sjezd, kterým ve středisku Whistler Creekside začaly ženské soutěže v alpském lyžování. Vyhrála ta, která po tom prahla nejvíce – Američanka Lindsey Vonnová.

První v cíli byla ovšem Klára Křížová. Obecenstvo vítalo dvacetiletou Češku bouřlivým aplausem. Ne že by svou jízdou tak oslnila, ale upadla a lidé měli radost, že do cíle dojela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pády při olympijském sjezdu žen

„Já jsem v pořádku. Bohužel, byla to moje chyba. Byl tam stín, přejížděla jsem do sluníčka a byla tam komprese a byla jsem na patkách víc, než jsem měla být,“ vysvětlovala Křížová, která díky startovnímu číslu jedna chvíli olympijský závod vedla.

První v cíli

„Když jsem se včera dozvěděla, že mám startovní číslo jedna, tak jsme si s trenérem řekli, že dojedu do cíle a budu první. A v podstatě zahájím olympijské hry ve sjezdovém lyžování pro ženy, takže to je pro mě velká pocta, ale bohužel jsem to nedojela,“ lituje Klára Křížová.

Vlastně dojela, ale se ztrátou pětadvaceti sekund na pozdější vítězku. Reportér rakouské televize se času Křížové posmíval a pro českou lyžařku vymyslel slogan „Klára aus Sahara“, tedy „Klára ze Sahary“.

To ještě netušil, že problémy s tratí budou mít i taková esa jako olympijská vítězka ve slalomu Anja Pärsonová ze Švédska, která před svým pádem letěla 60 metrů vzduchem. Nakonec odešla po svých stejně jako Švýcarka Gisinová.

Nejhůře z těch, které jízdu na zrádné trati nezvládly, dopadla Rumunka Miklosová, odneslo to její koleno. Z ochranných sítí se sice postavila na vlastní nohy, ale stejně ji ze sjezdovky odvážel vrtulník.

„Sjezdovka byla o něco rychlejší než při pondělním tréninku. Proto závodnicím dělala takové potíže. Nebylo jednoduché zvládnout za takových podmínek dlouhé skoky a těžké zatáčky,“ říkal po závodě jeho norský ředitel Atle Skaardal.

Spekulace kolem Vonnové

Vítězka Lindsey Vonnová si stěžovala na to, že trať byla hrbolatá, což prý učinilo její zlatou jízdu, při které přemáhala zranění nohy, velmi bolestivou. Mezi závodnicemi se ale špitá, že Vonnová je zdravá a jenom sehrála předolympijské divadlo pro novináře. Kanaďanka VanderBeeková to dokonce otevřeně řekla do místního tisku.

„Samozřejmě každý si může myslet cokoli, ale já do toho nevidím, nevím, jestli to Lindsey bolelo, nebo nebolelo, tak bych si nikdy veřejně nedovolila hodnotit. Soukromě, ne pro rozhlas,“ podotkla Šárka Záhrobská.

A tím pádem ani pro vás neřekla, co si o zranění olympijské vítězky ve sjezdu myslí. Ona sama sjela trať opatrně, aby si ji konečně za ideálního slunečného počasí osahala před dnešní kombinací.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme