Pozlatí Schildová svůj návrat?

V minulé sezoně nestačila Šárka Záhrobská ve slalomu pouze na jednu ženu. Jak na mistrovství světa ve Francii, tak v celkovém hodnocení této disciplíny v rámci Světového poháru zaostala jenom za Němkou Mariou Rieschovou. V dnešním olympijském závodě ale rozhodně nebudou za favoritky jen tyhle dvě lyžařky. Okruh kandidátek na medaile je mnohem širší. I proto, že se schyluje k jednomu velkému návratu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marlies Schildová už se zase směje | Foto: ČRo

Sjezdové lyžování je jedním z nejhůře předvídatelných sportů, ale přesto se dá předpokládat, že o zlatou medaili pojede kromě Šárky Záhrobské šest dalších favoritek. Sestry Maria a Susanne Rieschovy, Francouzka Aubertová, Finka Poutiainenová, Rakušanka Zettelová a především – její krajanka Marlies Schildová. Ta se na velké akci představí poprvé po třech letech. V této sezoně se totiž vrací po vážném zranění, nohu si zlomila při tréninku na podzim 2008.

„Bylo to opravdu špatné, když jsem se po dlouhých měsících znovu postavila na lyže. Byla jsem ráda, že vůbec můžu zase lyžovat, a mohla jsem se jen tak pomaličku sklouznout. Pak jsem několik týdnů postupně zkoušela odvážnější věci. Jenže bylo to moc a moc těžké, protože jsem pochybovala, jestli to má vůbec smysl. Ale vyplatilo se, dokázala jsem se vrátit a teď už je zase všechno dobré,“ popsala pro Radiožurnál svou složitou anabázi osmadvacetiletá blondýnka ze Saalfeldenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozlatí Schildová svůj návrat?

Její komplikovanou dvojnásobnou zlomeninu levé nohy a první sklouznutí na lyžích po zranění dělilo 286 dní. Mezitím jednu dobu používala invalidní vozík, zvažovala kvůli úporným bolestem konec kariéry a loni v lednu musela na dodatečnou operaci. Proto nade všechna svá vítězství ve Světovém poháru (a že jich bylo už 22) řadí to, kterého dosáhla koncem loňského roku v Lienzu.

„Pro mě to byla nejemocionálnější výhra v životě. Byla krásná. První po mém návratu a ještě doma v Rakousku.“ Tam ji díky jejímu silnému příběhu mají teď snad ještě radši. A to není málo, protože alpské lyžování má v Rakousku punc sportu číslo jedna.

Při druhém vítězství po návratu ji v lednu ve Flachau Rakušané málem nosili na ramenou. „Já nevím, jestli mě teď mají lidi ještě radši. Ano, bylo nesmírně těžké se vrátit a začít znovu lyžovat, lidé v celém Rakousku se o tom bavili. Hodně z nich mi říkalo, jak moc mi drží palce. I proto jsem moc spokojená, že jsem zase zpátky.“

Hry ve Vancouveru pro ni jsou první velkou akcí od světového šampionátu 2007 v Are. Marlies Schildovou tam o první zlato z mistrovství světa nebo olympiády připravila Šárka Záhrobská. „Šárka je velmi příjemná, tichá dívka, která umí jezdit slalom pekelně rychle. Soupeřím s ní ráda, i když v Are mě jako jediná porazila a získala zlatou medaili. To se mi ještě nikdy nepodařilo.“

Dnes to může Marlies Schildová změnit, ostatně z Turína má slalomový bronz a kombinační stříbro. Na těchto Hrách se na závodním svahu ještě neobjevila. Soustředí se na slalom speciál, aby svou olympijskou medailovou sbírku zkompletovala.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme