Překvapení v super-G: zlato bere Rakušanka Fischbacherová

Vítězkou superobřího slalomu se nečekaně stala Andrea Fischbacherová z Rakouska, která tak pro svoji zemi získala na olympiádě ve Vancouveru první zlatou medaili ve sjezdovém lyžování. O 49 setin za ní zaostala Slovinka Tina Mazeová, bronz si vyjela Američanka Lindsey Vonnová.

Andrea Fischbacherová

Andrea Fischbacherová | Zdroj: ČTK

Čtyřiadvacetiletá Fischbacherová předvedla na olympijské trati skvělou jízdu a s obrovským náskokem si překvapivě dojela pro svůj životní výsledek.

Rakušanka totiž doposud vyhrála ve Světovém poháru jen dva závody a z velkých šampionátů má pouze jedinou bronzovou medaili z loňského mistrovství světa ve Val d'Isere, kde rovněž uspěla v superobřím slalomu.

Nečekané je také druhé místo Slovinky Mazeové, která je specialistkou spíše na obří slalom. Největší favoritka Američanka Lindsey Vonnová, jež v této disciplíně letos vyhrála Světový pohár, na vítězku ztrácela 74 setin sekundy, přesto získala po zlatu ze sjezdu speciál už svůj druhý cenný olympijský kov.

Organizátoři opět připravili velmi náročnou trať. Lyžařky na ní musely v plných rychlostech hodně rychle přesazovat oblouky a rychle zatáčet v silných kompresích. S těžkým závodem se tentokrát nedokázala popasovat Anja Pärsonová. Švédská hrdinka, která ve sjezdu měla hrůzostrašný pád, dojela na jedenácté příčce.

Jediné české zástupkyni na trati Kláře Křížové pak sobotní superobří slalom nevyšel vůbec. V cíli měla na zlatou Rakušanku propastnou ztrátu 6,32 sekundy, což stačilo na 29. místo.