Rakušané tvrdí, že jejich soupeř Ammann podvádí
Psychologická válka. Když použijete toto spojení v souvislosti se sportem, obvykle se to týká krasobruslení. To teď ale rozebírat nebudeme. Vypadá to totiž, že se takový boj přenesl i do jiného olympijského sportu. Před dnešním olympijským závodem na velkém můstku mezi sebou válčí silné týmy skokanů na lyžích.
Trojnásobný olympijský vítěz Simon Ammann má problém. Vlastně ne, problém s ním, respektive s jeho vázáním, mají Rakušané. O co jde? Místo paty pružně přidělané elastickou šňůrkou ji má Ammann spojenou s lyží železnou tyčkou.
„Vyzkoušeli jsme to v létě a pak jsme to samozřejmě schovali. Tohle řešení ale použili ve Světovém poháru i jiní. Už je známé dva roky. A je rozdíl, když si špičkový skokan vezme takové vázání. Pak se na to každý jenom kouká a to je pro mě asi dobře,“ vysvětluje Simon Ammann.
Rakušané jsou ale proti a chystali protest. Prý je tento systém ilegální a odporuje skokanským regulím o vybavení. „Když je větrno nebo když s tím půjdete na opravdu velký můstek, třeba na mistrovství světa v Planici, bude to opravdu nebezpečné,“ varuje trenér Alexander Pointer.
Rakušané tedy vypracovali osmistránkovou zprávu, kterou předložili na schůzi trenérů. Snažili se v ní doložit, že Ammann používá zakázaný druh vázání. A protože šly pod můstky zvěsti o tom, že Rakušané dokonce chystají oficiální protest, dostavil se Simon Ammann po kvalifikaci závodu na velkém můstku dobrovolně na kontrolu.
„Jenom jsme s FIS probírali, jestli je to v pořádku. Řekli, že ano. Takže kolem toho nejsou žádné další diskuse a mí soupeři mohou být klidnější,“ smál se Simon Ammann skoro do očí rakouskému trenérovi, který stál v mixzóně ani ne dva metry od něj.
A ten později vysvětloval, proč že se vlastně bouří. „Protože si myslíme, že s tímto technickým detailem můžete skákat dále. Už jsme to testovali v roce 2008. A chceme, aby všichni měli stejné podmínky. To je náš cíl,“ prohlásil kouč, jehož svěřenci mají momentálně celkem velké problémy dosáhnout pro ně slušných výsledků.
Na středním můstku byl nejlepším Rakušanem Schlierenzauer – třetí za Ammannem a Polákem Malyszem. Morgenstern skončil osmý, Loitzl jedenáctý a vítěz Turné čtyř můstků Kofler dokonce devatenáctý. Dělají, co mohou, aby se to na velkém můstku neopakovalo.
„Řeknu k tomu jedno. Zloděj křičí: Chyťte zloděje!“ říká na adresu Rakušanů Jakub Janda.