Švédská běžkyně Kallaová slaví zlato. Z Češek nejlepší Rajdlová

Švédka Charlotte Kallaová vyhrála olympijský závod lyžařek na 10 kilometrů volnou technikou. Druhá Estonka Kristina Šmigunová-Vähiová na ni ztratila přes šest sekund. Bronz získala Marit Björgenová z Norska.

Charlotte Kallaová

Charlotte Kallaová | Zdroj: ČTK

Dvaadvacetiletá Kallaová od prvních metrů těžila ze své dobré formy a nakonec se také  bývalá trojnásobná juniorská mistryně světa stala první vítězkou volné desítky, která měla na olympiádě premiéru. Dočkala se tak svého prvního velkého zlata z vrcholné akce, i když už předloni opanovala Tour de Ski.

„Snažila jsem se soustředit na svůj plán, který jsem si určila. Pojala jsem to jako závod Světového poháru a udělala jsem všechno úplně stejně. Věřila jsem tomu plánu a byla trpělivá. Snažila jsem se bojovat o každou sekundu, zvlášť na posledních kilometrech. Jsem opravdu šťastná, ale ještě mi nedošlo, že je z toho olympijské zlato,“ popisovala po závodě šťastná Kallaová.

00:00 / 00:00

proud OH CC-10F-Rajdlova.mp3

Stříbrná Kristina Šmigunová-Vähiová měla ve srovnání s vítězkou naopak velmi pomalý start. Zkušená závodnice, olympijská vítězka z minulých her v Turíně z klasické desítky a skiatlonu, však postupem času zrychlovala a v cíli nakonec zaostala za Kallaovou o pouhých 6,6 sekundy. Třetí Björgenová pak na zlatou Švédku ztratila téměř 16 sekund.

Desítka volnou technikou vůbec nevyšla vedoucí ženě Světového poháru Justyně Kowalczykové z Polska, která i přes závěrečné zlepšení dojela až pátá.

Nejlepší z českých reprezentantek skončila Kamila Rajdlová na 25. pozici se ztrátou téměř minuty a půl na Švédku. Ivana Janečková obsadila 32. místo a Eva Nývltová byla pětapadesátá.