Z mlhy a vánice se vynořila jásající Záhrobská

Šárka Záhrobská se stala druhou Češkou, která dokázala získat olympijskou medaili v alpském lyžování. Tou první byla Olga Charvátová, které se povedlo získat bronz ve sjezdu na hrách v Sarajevu. V té chvíli zbývalo přesně 361 dní do chvíle, kdy Petr Záhrobský vlastníma rukama porodil na Benecku její následovnici. Šárka Záhrobská má také medaili z bronzu. Rozdíl je v tom, že ona ji má za svůj výkon ve slalomu speciál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Schildová-M. Rieschová-Š. Záhrobská | Foto: Tomáš Kohout

Hustý déšť se střídal s přídělem sněhových vloček, rtuť v baňce teploměru olizovala nulu a na olympijském kopci ležela jarní břečka. V takových podmínkách se jel ženský slalom. Na Šárku Záhrobskou se v jeho předvečer usmálo štěstí – los jí přidělil startovní číslo jedna.  

„Startovní číslo jedna bylo určitě výhodou, nevím, jak byla trať rozbitá pro číslo šest, sedm, jestli to byl velký rozdíl, ale určitě vyšší čísla budou mít trať rozbitou, protože to opravdu není žádný led,“ pravila česká reprezentantka, když sklouzala do cíle prvního kola ve druhém nejrychlejším čase. To už osnovala plány na kolo druhé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bronzový slalom Šárky Záhrobské

„Samozřejmě z druhého místa se musí útočit na medaili a i já budu útočit. Pojedu na maximální riziko, protože pokud chcete bojovat o medaile, tak musíte.“    

Ostatně ono to ani jinak nešlo. Druhou jízdu jela Záhrobská jako předposlední z nejlepší třicítky, takže trati před její jízdou dalo zabrat osmadvacet párů lyží. Ty, které byly upevněné na nohou Rakušanky Schildové, jely tak rychle, že se jejich majitelka dostala celkově před Záhrobskou. I tak ale pětadvacetiletá Češka hned v cíli věděla, že medaili má jistou. A na introverta, kterým je, dala na odiv slušnou dávku emocí.

„Je to ohromná radost. Druhé kolo byl boj odshora až dolů, trať mně nebyla tak příjemná jako v prvním kole, ale já o tom už vůbec nepřemýšlím, mám medaili, mám bronz a jdu si to užívat,“ radovala se Záhrobská v cíli.

Rieschová si vedení pohlídala

Právě bronzovou medaili si šla užívat proto, že průběžné vedení si pohlídala Němka Rieschová, která se stala nejúspěšnější alpskou lyžařkou her. Do téhle role většina lidí původně pasovala Američanku Vonnovou, jenže její zlato ze sjezdu starší ze sester Rieschových přebila vítězstvími v superkombinaci a slalomu.

Šárka Záhrobská s bronzovou medailí | Foto: Tomáš Kohout, ČRo

„Ale Lindsey měla hodně smůly. Přijela sem zraněná, pak vypadla v superkombinaci, v obřím slalomu měla hodně dobrý čas, ale upadla deset bran před cílem a zlomila si malíček. A teď s ním nastoupila do slalomu, kde rukama odhazujete tyče. Počítám, že ji to nebolelo zrovna málo. Když to všechno sečteme, tak myslím, že je se zlatem ze sjezdu a bronzem ze super-G spokojená,“ pasovala se Maria Rieschová do úlohy tiskové mluvčí své kamarádky Vonnové.

Nejsmutnější z trojice, která se sešla na stupních vítězů, mohla být Marlies Schildová. Rakušanka sice olympijským stříbrem završila svůj úspěšný návrat po vážném zranění, ale vítězství na velké akci této dvaadvacetinásobné vítězce slalomu ve Světovém poháru evidentně není souzeno.  

„To víte, že když jsem stála v cíli a už jen Maria byla nahoře, tak jsem doufala, že by to možná mohlo vyjít. Ale jedenáct měsíců jsem nelyžovala a teď mám olympijskou medaili, to je vynikající,“ usmívala se Marlies Schildová a na krku se jí houpala stříbrná medaile. Stejná jako na mistrovství světa v Are, kde ji před třemi lety porazila pouze Šárka Záhrobská.

Jan Kaliba, Pavel Vácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme