Olympijské hry by se neobešly bez 'šmoulí' armády

Dobrovolníci budou jako tradičně i letos tvořit páteř celé olympiády. Do Vancouveru se jich sjelo přes třicet tisíc. Kvůli modrým uniformám si začali říkat 'šmoulí armáda'.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení ZOH ve Vancouveru - olympijský oheň | Zdroj: ČTK

Dobrovolnice Dona se domlouvá vysílačkou se svými kolegy. V rámci dobrovolníků na ni připadl přímo luxusní úkol. Sedí na židli u silnice a pouští autobusy do sjezdařského areálu ve Whistleru.

Sluníčko svítí, horská idylka je téměř dokonalá. A Dona nemá proč litovat, že si na olympijské dobrovolničení vybrala celou svoji letošní dovolenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění na olympiádě a kolem ní sleduje Vojtěch Berger.

„Kolik mi zbylo dovolené? Žádná, ale podívejte se na ten výhled, pro mě to není práce, jsou to prázdniny.“

V normálním životě je Dona manažerkou v restauraci. Je jí 44 a s dobrovolnictvím má bohaté zkušenosti. Kdysi třeba pomáhala bezdomovcům.

„Ráno sem jedu dvě hodiny, večer se zase dvě hodiny vracím. Ale stojí to za to. Být dobrovolnicí na olympiádě, to je něco, co mi zůstane v životopise napořád. A navíc mě to prostě baví.“

Dobrovolnictví má v Kanadě úplně jinou pozici než třeba v České republice. Porovnat to může David Lukačovič, Čech, který se rozhodl doma všeho nechat, odjel do Kanady a našel si práci právě na olympijských hrách.

„Mezi Evropou a Spojenými státy a Kanadou je obrovský rozdíl, protože tady je dobrovolnictví považováno za určité našlápnutí si do kariéry. Dobrovolnictví tady má obrovskou kulturu. Tady lidé vědí, proč to dělají,“ řekl Lukačovič.

Tohle je tedy to podstatné, co dobrovolníky na olympiádě spojuje. Ještě víc než zářivě modré uniformy, kvůli kterým si vysloužili přezdívku 'šmoulí armáda'.

Vojtěch Berger, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme