Rusové se snaží udělat ve Vancouveru co nejlepší dojem

Rusko je vyspělá země a příští zimní olympiáda bude velký úspěch. Takový dojem by si měli odnést návštěvníci ruského pavilonu ve Vancouveru. Je celý věnován olympiádě v jihoruském Soči v roce 2014. Autor Olympijského deníku Vojtěch Berger se do ruského domu vypravil s pořádnou dávkou skepse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský dům ve Vancouveru | Foto: AFP

Co nejméně ruštiny a co nejvíce high-tech, to byl můj první dojem z ruského domu, který se pro jistotu nejmenuje ruský, ale má název Sochi World, tedy volně přeloženo Svět Soči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský deník Vojtěcha Bergera

Jde tu hlavně o prezentaci příštích zimních her, které bude hostit právě jihoruské letovisko.

První, co vás v ruském domě praští do očí, je obrovský model Soči se všemi jeho sportovišti, která v reálu ještě zdaleka nestojí. Model je tak velký, že průvodce musí mluvit do megafonu, aby ho slyšeli lidé stojící na opačné straně.

Zatímco mně nad takovou megalomanií cukají koutky, kanadským turistům se pohádka o novém Rusku líbí.

„O Rusku nevím vůbec nic, musím se podívat do mapy, kde Soči vůbec je. Ptala jsem se místního průvodce, jestli tam budou mít stejné problémy se sněhem, jaké máme my ve Vancouveru, když je to taky těsně u moře. A říkal že ne, že prý tam bude větší zima. Přesvědčilo mě to,“ říká Kanaďanka Caren.

Ruský dům láká

Rusko si záměrně pro svůj olympijský dům ve Vancouveru vybralo budovu nazvanou Svět vědy. Ta má tvar obrovské stříbrné koule a spousta lidí se sem přijde podívat už jen kvůli samotné stavbě.

Ostatně ruský dům je opravdu žádanou atrakcí, od začátku olympiády ho zatím navštívilo na 70 000 lidí. Uvnitř domu skoro není k hnutí. Nahoře v kopuli je obrovské kino, kde se během olympiády promítají ruské filmy včetně animovaných.

Ptám se jedné z pořadatelek, jestli je na programu taky největší kreslený ruský hit. „Ano samozřejmě. Jen počkej, zajíci budeme taky promítat, o tenhle seriál nemůžeme místní publikum ochudit,“ říká.

Ruský dům opravdu zanechává dobrý dojem. Ve Vancouveru ale můžete slyšet i opatrná varování směrem k příštím zimním hrám. Kanaďané jsou zvědaví, jak se Soči vypořádá s ekologií nebo tradičními protesty proti olympiádě, zkrátka s věcmi, které dávají obyčejně zabrat i vyspělým demokratickým zemím.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme