V Řecku zažehnou olympijský oheň pro Vancouver

Při tradičním ceremoniálu by měly řecké herečky v roli antických kněžek zapálit pochodeň pomocí slunečních paprsků soustředěných parabolickým zrcadlem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obřad zapálení ohně v řecké Olympii | Foto: Torino 2006

Předpověď počasí dává naději, že oheň pro zimní olympijské hry ve Vancouveru dnes v řecké Olympii zažehne skutečně slunce. V případě Nagana, Salt Lake City i Turína zhatily rituál mraky - organizátoři proto mají připraven náhradní plamínek zažehnutý při včerejší zkoušce.

Oheň pak po krátkém putování po Řecku dopraví do hlavního města kanadské provincie Britská Kolumbie, do Victorie na Vancouverově ostrovu. Odtamtud si jej budou běžci předávat po celé Kanadě, až se nakonec vrátí na samý západ země a 12. února zažehne velký olympijský oheň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obřad zapálení olympijského ohně přiblížila na Rádiu Ćesko Ivana Bernázhová

Letos se tak nebude opakovat štafeta kolem světa. Po protestech před olympiádou v Pekingu, které narušily symbolický běh na mnoha místech planety, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor pro další hry štafetu omezit.

Oficiálně to mělo být až od ZOH v roce 2014 v ruském Soči a londýnských LOH v roce 2016. Organizátoři se ale rozhodli ponechat běh s pochodní pouze v Řecku a v hostitelské zemi.

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme