Vancouver řeší, jak to udělat, aby z města nevyprchala olympijská atmosféra

Olympiáda skončila a kanadský Vancouver se začíná vylidňovat. Město v minulých třech týdnech doslova načichlo celým světem. Obyvatelům Vancouveru se to líbilo a teď přemýšlejí, jak něco z olympijské atmosféry zachovat i do budoucna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vancouver 2010 | Foto: Vojtěch Sedlák

„Co bych zachovala? Určitě propagaci sportu a motivaci pro děti, kterou olympiáda představuje. Nejenom, že jsou zdravé, když sportují, ale jsou i sebevědomější,“ říká maminka s kočárkem ve vancouverském přístavu.

Naráží na to, že už pět let běží v kanadském sportu tréninkově výchovný program, který si vytknul jediný cíl. Aby Kanada získala na letošní olympiádě nejvíc medailí ze všech zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

29_2_RRž_deník_dědictví_olympiády.mp3

Úspěchy kanadských sportovců určitě přitáhnou pozornost mládeže k zimním sportům. To je ale dlouhodobý projekt. Vancouver teď řeší, co dělat bezprostředně po olympiádě.

„Zachovala bych tu přátelskou atmosféru, kterou jsme tu v minulých týdnech zažili. Zrovna tuhle jsme si říkali, kéž by to tak trvalo věčně. Víte, co myslím, takové to, že jdete po ulici a cizí člověk se vás zeptá: Odkud jste, z České republiky? Vow, to je super, vítejte v Kanadě.“

Tím, co dvoumilionovému Vancouveru zůstane jako hmotné dědictví po olympiádě, je nová linka metra a nové úseky dálnic. Obyvatelé města se ale spíš snaží zachovat ducha olympiády, dostat lidi do ulic, uzavřít centrum města pro auta.

„Důležité je, aby nevyprchala energie, kterou olympiáda do města přinesla. Bylo to pro nás takové probuzení, uvědomili jsme si, jak jsme hrdí, že jsme Kanaďané,“ dodává maminka.

Radnice Vancouveru chce do města v budoucnu přilákat ještě víc pouličních umělců, pořádat festivaly a kulturní akce. Při slavnostních příležitostech by se možná mohl znovu rozhořet i olympijský oheň. Vancouver nechce o svoje olympijské renomé přijít ani poté, co předá olympijskou štafetu ruskému Soči.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme