Olympijské portréty - Tomáš Plekanec

Trenér Vladimír Růžička při sestavování týmu pro olympijský turnaj ve Vancouveru sází převážně na hráče z NHL. Dlouho dopředu tak bylo jasné, že mezi vyvolenými nebude chybět letos nejproduktivnější z českých hráčů zámořské soutěže Tomáš Plekanec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejová klání bude moci na místě sledovat asi 18 000 lidí | Foto: Kateřina Křenová

Sedmadvacetiletý kladenský odchovanec byl do NHL draftován v roce 2001, kdy si ho jako sedmdesátého prvního v pořadí vybral Montreal Canadians. To už se mohl pyšnit titulem světového šampióna hráčů do 20 let a tři roky válel v dresu prvního týmu Kladna.

Jenže v Kanadě se ze začátku pracovitý útočník neprosadil a putoval do týmu Hamilton Buldogs, kde hrál nižší zámořskou soutěž. Než se natrvalo prosadil zpět do NHL, uběhlo takřka pět let.

V sezóně 2005-2006 si v zahrál 67 zápasů posbíral 29 bodů a od té doby je pevnou součástí  montrealského klubu. Letos je s osmačtyřiceti body v 50 zápasech nejlepším z Čechů a zahraje si i v národním týmu ve Vancouveru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské portréty - Tomáš Plekanec

„Hrát za Českou republiku na olympiádě je pocta, je to splnění dětského snu,“ říká Tomáš Plekanec, který se už v národním dresu představil na třech světových šampionátech. Útočník, který odvádí na ledě spoustu černé práce, připravuje šance spoluhráčům i sám pálí je ceněn každým trenérem a tak se spekuluje o zařazení forvarda Canadians do elitního prvního útoku.  

„Je to prostě olympiáda a na tom vůbec nezáleží, kdo s kým budeme hrát. Je důležité, abychom se semkli jako tým a podali dobrý výkon. Kdo bude hrát s kým je až druhořadá záležitost.“

Prvořadý bude úspěch národního týmu a v ten Tomáš Plekanec věří. „My se samozřejmě chceme poprat o co nejlepší výsledek a samozřejmě jdeme pro medaili. Ale musíme postupovat krok po kroku a připravit se pořádně na skupinu, odehrát dobře skupinu a uvidíme, co se potom bude dít, na koho narazíme dál.“

První zápas čeká Plekance a spol 18. února proti Slovensku.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme