Olympijské štěstí rychlobruslaře Steva Bradburyho

Přirovnání, z těch nejčastěji vyslovovaných vyberme například 'pije jako Dán', 'kleje jako dlaždič' nebo 'chytrý jako rádio', zná a používá většina z nás. Nikdo však neví a už ani nezjistí, od kterého data nebo události jsme je začali používat. U jednoho přirovnání, které se chytilo v Austrálii - 'máš kliku jako Bradbury', je jeho původ ale známý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlobruslení | Foto: Torino 2006

Aleš Valenta promine, pochopitelně, že Zimní olympijské hry v roce 2002 si v Česku spojujeme především s jeho zlatým skokem plným salt a vrutů, ale Salt Lake City se do dějin nejen olympismu, ale celé sportovní historie zapsalo hlavně neuvěřitelnou přízní Paní štěstěny australskému rychlobruslaři na krátké dráze Stevu Bradburymu.

Jako by už jen jeho samotná přítomnost na oválu v závodě na jeden kilometr soupeře připravila o stabilitu na bruslích. Jeden upadl a další byl diskvalifikován v Bradburyho čtvrtfinálové jízdě, další dva se ocitli na ledě v jeho semifinálovém závodě a Australanem se tak dostal mezi pětici finalistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské štěstí rychlobruslaře Steva Bradburyho

Od startu medailového souboje se protivníkům díval na záda, před poslední zatáčkou zhruba s dvacetimetrovým odstupem. Už tak byl smířen s tím, že skončí pátý, když v tom opět zafungovala jeho šťastná hvězda.

"Všichni přede mnou popadali a mně blesklo hlavou. Pane Bože, myslím, že jsem právě vyhrál," vzpomíná Bradbury.

Vítězství, které lze možná přirovnat k výhře ve fotbalovém utkání, v němž soupeř nastřelí pětkrát tyč, nepromění tři penalty a v poslední minutě si dá vlastní gól. Bradburyho radost ze zlaté, kterou mu ten nahoře takovým způsobem daroval, to však pochopitelně nesnížilo.

Nejen že se stal prvním Australanem, který zvítězil na zimních hrách, ale konečně mohl splatit i všechny dluhy, které kvůli přípravě na Salt Lake City nadělal. A to v tu chvíli ještě netušil, že se v jeho zemi právě zrodilo i nové přísloví - 'máš kliku jako Bradbury'.

Miroslav Augustin 1, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme