Jirásek by byl spokojen, i kdyby padaly trakaře

Zimní olympijské hry ve Vancouveru pomalu končí. Z českého pohledu šlo o ty nejúspěšnější v historii. A to hlavně díky rychlobruslařce Martině Sáblíkové, která je podle šéfa českého olympijského výboru Milana Jiráska vůbec největší hvězdou her.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Jirásek

Jen pochvalně a optimisticky hodnotil šéf českého olympijského výboru Milan Jirásek XXI. zimní hry. Aby ne. Češi si z Kanady odvážejí nejbohatší sbírku v historii. V tu chvíli každý rád zapomene na organizační nedostatky i pochmurné počasí.

„Když je takováto úspěšnost, je úplně jedno, jestli padají trakaře z nebe, nebo je sluníčko,“ říká Jirásek, kterého v Kanadě nejvíce překvapila bronzová medaile běžeckého týmu.

„Léta se snažila o medaili a vždycky se to nějak zvrtlo. Buď selhal jednotlivec, nebo se technicky něco nepovedlo. Já jsem strašně šťastný za ty hochy i za jejich servismany a mazače, že je ten bronz.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jirásek by byl spokojen, i kdyby padaly trakaře

Od té chvíle ale už v každé větě při jmenování úspěchů českého týmu neschází jediné jméno – Martina Sáblíková. Podle šéfa českých olympioniků jde dokonce o největší osobnost právě končících her.

„To říkám právě pro celý ten její příběh, podmínky, jaké tu pro rychlobruslení jsou. Je to v podstatě zázrak.“

Právě z těchto důvodů hodnotí českou rychlobruslařku výš než největší medailovou sběratelku vancouverského klání Marit Björgenovou: „Ta to má už z domova. Má tatínka, který byl předsedou běžecké komise FIS, vynikající běžec. A péče, která se věnuje běžeckému lyžování v Norsku, se nedá srovnat s námi a rychlobruslením.“

Ve Vancouveru se i jednalo

Ledový ovál totiž v Česku stále chybí. A Jirásek by se hodně zasazoval o jeho výstavbu. Ne ale za každou cenu. „Aby se neopakovaly problémy, které vyvstaly s dnešní O2 Arénou.“

O byznysu a sportu se ve Vancouveru jednalo i na vrcholné úrovni. O financování sportu a jeho nové koncepci byl informován předseda vlády Jan Fischer. „Ta koncepce se nijak nepitvala. Šlo o to, aby byl s materiálem seznámen, aby věděl, o co půjde,“ říká Milan Jirásek.

Chybějící peníze se ve Vancouveru jasně ukázaly. Většina českých medailí totiž nevyšla ze systému, ale z malých tréninkových skupin nadšenců.

Ondřej Suchan, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme