Plnohodnotná náhražka aneb zábava pro čtyřicetileté obry i mladé dravce

Hned dva české čtyřboby bojovaly na olympijských hrách o co nejlepší umístění. Co to znamená v praxi? Skoro 400 kilogramů živé váhy na jednu posádku se seskládá do skořepiny a snaží se co nejrychleji a pokud možno bez nehody dojet do cíle. Ať už pilotuje ostřílený mazák nebo nováček na velké akci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kobián, Dominik Suchý a Jan Stokláska se snaží dostat do bobu Iva Danileviče | Zdroj: ČTK

Tím zkušeným borcem je pilot českého A týmu Ivo Danilevič. Svou posádku provezl nástrahami dráhy ve Whistleru tak, že to stačilo na 12. místo. Zabrat mu dala hlavně druhá ze čtyř závodních jízd.

„Je to psychicky hodně náročné, už nejsme nejmladší, takže to někdy snášíme hůř. Třeba při druhém startu to nebylo optimální, narovnali jsme se až do jedničky. Naštěstí to dobře dopadlo,“ oddechl si Danilevič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se špičkují čeští bobisté

Jan Kobián totiž při startu uklouzl, a když naskočil, rovnal se v bobu s Dominikem Suchým a Janem Stokláskou až do první zatáčky. Na rozdíl od několika – i favorizovaných – posádek ale Češi ani jednou neslajdovali hlavou dolů. Takže Jan Kobián pilota pochválil: „Von jezdí Pišta dobře, takže nás neotočil.“

„Díky, díky. Co piješ?“ ptal se Ivo Danilevič a za cílem se smáli dva více než metrákoví chlapi. Byla to jejich poslední jízda na olympijských hrách. Oběma bude letos čtyřicet let, Ivo Danilevič je dokonce nejstarším českým sportovcem na této olympiádě.

Kdo na moje místo?

„Já jsem rád, že to můžu předat tady mladému Honzovi Vrbovi, který se pochlapil, dobojoval to až do konce a zajel dobrý výsledek. Takže mu můžu symbolicky předat opratě a tady s těmi lidmi už si může dělat, co chce,“ prohlásil Ivo Danilevič.

A kdo bude pilovat druhý bob? Možná někdo z Danilevičových bývalých parťáků. Třeba Dominik Suchý. „Určitě to vyzkoušíme oba, uvidí se, komu to půjde líp. Ten bude řídit,“ plánuje Suchý.

„Určitě zní líp Suchý – Stokláska než Stokláska – Suchý,“ přizvukuje Ivo Danilevič.

„Já bych do toho rád zasáhl, protože mně to určitě půjde líp! A ta dvojice bude ve složení Stokláska – Suchý,“ nedal se Jan Stokláska.

Náhražka, ale plnohodnotná

Změny se možná dotknou i druhého bobu. Ten dojel na 16. místě a pilotoval ho nováček na velké akci Jan Vrba. Bývalý atlet se po první olympijské zkušenosti rozplýval: „To bylo něco úžasného! Nejlepší byla asi první jízda, pak to mělo sestupnou tendenci. Ale nespadli jsme a je to super. Bylo to docela náročné na psychiku, hlavně pro mě. Musel jsem se soustředit na 110 % a víc.“

„Je dobrej, má pochvalu, zvládnul to krásně,“ chválí parťáka Martin Bohman, další sprinter. Jan Vrba běhával 400 metrů, dokonce jako dorostenec reprezentoval Česko v atletice. Takže: vyhrála by to u něj zimní, nebo letní olympiáda?

„Určitě každý pomýšlel na tu letní v době atletické přípravy.“ A že to na letní hry nedotáhl, neznamená, že jsou pro něj ty zimní jenom záplata. „Plnohodnotná náhražka,“ utíná diskuse pilot Vrba.

„Děláme zimní sport, takže jsme docílili nejvyššího výsledku, jakého jsme mohli docílit. Můžeme být spokojeni,“ upřesňuje jeho brzdař Ondřej Kozlovský.

Tomáš Kohout, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme