Fantastická Sáblíková to dokázala! Má druhé zlato

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková opanovala na olympijském oválu v Richmondu závod na 5 kilometrů a získala druhou zlatou a celkově svoji třetí medaili. Stala se tak historicky nejúspěšnější českou sportovkyní na zimních olympijských hrách. Z kanadského Vancouveru si česká výprava odveze minimálně pět cenných kovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková s olympijským zlatem | Zdroj: ČTK

Fenomenální Martina Sáblíková zvládla svoji oblíbenou trať v čase 6:50,91 a po dramatickém závěru odsunula o 48 setin sekundy na druhou příčku Stephanii Beckertovou z Německa. Bronz brala s velkým odstupem téměř pěti sekund kanadská obhájkyně zlata z Turína Clara Hughesová.

Česká hvězda nastoupila k závodu v poslední rozjížďce. Znala tak časy největších soupeřek, a bylo jí tedy jasné, že se bude muset vydat ze všech sil. Především její největší konkurentka Beckertová, stříbrná z tříkilometrové trati, zajela výtečný čas 6:51,39.

Přehrát

00:00 / 00:00

proud OH-Rychlo-Sáblíková.mp3

Sáblíková však neponechala nic náhodě, zvolila dobrou strategii a hlavně zásluhou výtečného konstantního tempa získala v průběhu závodu dostatečný náskok. V posledním kole pak sice zpomalila, přesto si dojela pro zasloužené zlato.

„Zatím si to vůbec nepřipouštím, v této chvíli se mi chce hlavně strašně spát. Všechno mě bolí, ten závod byl totiž velmi těžký. Stephanie Beckertová zajela výborný čas, a já jsem tak musela opravdu hodně pracovat v posledních kolech, abych na to první místo dosáhla,“ popisovala po závodě Sáblíková.

Dvaadvacetiletá Češka tak prokázala, že na pětikilometrové trati v současné době nemá konkurenci. Za tři a půl roku na ní prohrála jen jednou, a to v listopadu 2008 v Moskvě. Její přemožitelkou tehdy byla Němka Claudia Pechsteinová, která však ve Vancouveru nestartovala kvůli podezření z dopingu.

Přehrát

00:00 / 00:00

proud OH-Rychlo-Novák.mp3

Martina Sáblíková se se dvěma zlatými medailemi stala nejúspěšnější rychlobruslařkou her v individuálních závodech, její bilanci mohou maximálně vyrovnat vítězové týmových závodů, které jsou na programu v pátek a sobotu. Navíc se stala také první českou reprezentantkou, která v historii zimních her získala dvě zlaté medaile.

ZOH - rychlobruslení:

Ženy - 5000 m:

1. Sáblíková (ČR) 6:50,91, 2. Beckertová (Něm.) 6:51,39, 3. Hughesová (Kan.) 6:55,73, 4. Anschützová-Thomsová (Něm.) 6:58,64, 5. Haugliová (Nor.) 7:02,19, 6. Grovesová (Kan.) 7:04,57, 7. Hozumiová (Jap.) 7:04,96, 8. Rookardová (USA) 7:07,48, 9. Išizawaová (Jap.) 7:12,23, 10. Voorhuisová (Niz.) 7:13,27.

Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme