Martina Sáblíková je olympijskou vítězkou

Česká republika má první olympijskou medaili z her ve Vancouveru. Postarala se o ni rychlobruslařka Martina Sáblíková, která ovládla závod na tři tisíce metrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková oslavuje ... | Zdroj: ČTK

Sáblíková jela ve čtvrté rozjížďce od konce, její největší soupeřky přišly na řadu až po ní. S nevýhodným losem se ale vypořádala na jedničku a časem 4:02,53 minuty vytvořila nový rekord dráhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivně - pocity olympijské vítězky Martiny Sáblíkové bezprostředně po triumfu

Druhou Němku Stephanii Beckertovou porazila o dvě sekundy, bronz získala k radosti kanadských fanoušků Kristina Grovesová.

„Je to neuvěřitelné, nevím, co k tomu říct. Pořád mi to nedochází, ale je to fakt skvělý. Na tohle jsem čekala celou dobu a splnila jsem to, co ode mě všichni očekávali. Musím poděkovat všem, kdo mi fandili, a samozřejmě trenérovi, který mě vedl v závodu,“ popsala své pocity bezprostředně po závodu novopečená olympijská vítězka Martina Sáblíková.

Sáblíková, kterou přišli podpořit také čeští hokejisté a premiér Jan Fischer, měla náskok hned od úvodních mezičasů na vedoucí Američanku Swiderovou-Peltzovou. Každým kolem svůj náskok navyšovala a nakonec zajela nový rekord dráhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěr závodu rychlobruslařek ve Vancouveru v podání Miroslava Bureše

Poté musela Sáblíková čekat, jak si povedou její největší soupeřky. V následující rozjížďce jela domácí závodnice Clara Hughesová, ale na českou rychlobruslařku ztratila více než tři sekundy.

V předposlední jízdě startovaly Němka Beckertová a Kanaďanka Grovesová. Obě sice v úvodu vedly, ale nakonec ztratily na Sáblíkovou více než dvě sekundy. V tu chvíli bylo jasné, že se Česko dočká první medaile ve Vancouveru.

Radost Sáblíkové nezkazila ani závěrečná jízda s Nizozemkou Wüstovou a Němkou Anschützovou-Thomsovou. Wüstová jela výborně, ještě tři kola před koncem vedla o více než sekundu, ale tempo nevydržela a nakonec skončila sedmá.

Martina Sáblíková získala pro samostatnou Českou republiku čtvrté olympijské zlato ze zimních her. Ve středu 24. února může sbírku ještě rozšířit. V závodu na pět tisíc metrů bude opět největší favoritkou na zlatou medaili.

Ženy – 3000 m:

1. Sáblíková 4:02,53, 2. Beckertová (Něm.) 4:04,62, 3. Grovesová (Kan.) 4:04,84, 4. Anschützová-Thomsová (Něm.) 4:04,87, 5. Hughesová (Kan.) 4:06,01, 6. Hozumiová (Jap.) 4:07,36, 7. Wüstová (Niz.) 4:08,09, 8. Haugliová (Nor.) 4:10,01, 9. Swiderová-Peltzová (USA) 4:11,16, 10. Groenewoldová (Niz.) 4:11,25.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme