Královna Sv.Mořice Sonja Henie

Byla herečkou, zpěvačkou, ale především skvělou krasobruslařkou. Dokonce asi tou nejlepší, kterou sportovní historie pamatuje. Sonja Henie se stala v roce 1928 královnou zimních olympijských her ve Svatém Mořici. Bylo jí teprve patnáct let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijská vlajka

olympijská vlajka | Foto: Archiv ČRo

Heniová okouzlila Svatý Mořic nejen perfektním provedením svých jízd, ale i šarmem a kouzlem osobnosti. Málokdo tehdy tušil, že drobná plavovlasá kráska bude na dlouhá desetiletí hlavním určujícím bodem světového krasobruslení.

Byla první krasobruslařkou, která oblékla krátkou sukni a obula bílé brusle. Díky  propracovaným tanečním choerografiím i do té doby nevídaným krokovým pasážím povýšila krasobruslení na umění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběhy ZOH - 1928

Z krasobruslařky filmovou hvězdou

Heniová získala kromě tří zlatých olympijských medailí také deset titulů mistryně světa. Její popularita rostla každým rokem a ve třicátých letech byla zřejmě nejznámější sportovkyní světa.

Neztratila se však ani po ukončení sportovní kariéry. Těsně před druhou světovou válkou odcestovala do Spojených států za uskutečněním velkého snu - stát se filmovou hvězdou.

Dlouho pracovala na odstranění svého evropského akcentu a nakonec se skutečně v Hollywoodu stala jednou z nejlépe placených hereček své doby. Po veleúspěšném debutu ve filmu "Jeden z milionu" natočila více než desítku dalších kasovních trháků.

Honba za penězi

Veřejným tajemstvím byly honoráře, které Sonja Heniová za svá vystoupení a filmové role požadovala. Podle dostupných informací si přišla na astronomické dva miliony dolarů ročně. Zájem o její lední revue byl stále na maximu, arény po celém světě hlásily dlouho dopředu: vyprodáno.

Kdyby se měli na její představení v Rockefellerově centru podívat všichni zájemci, musela by odehrát deset představení denně nepřetržitě po dobu 200 let. Heniová ale pořád neměla dost. V padesátých letech rozvázala lukrativní smlouvu se svým marketingovým mecenášem a začala podnikat na vlastní triko.

Jenže světový trh byl neúprosný. Sebevědomá Norka se najednou nedostávala do těch největších světových arén. Zájem diváků pomalu uvadal a každé její vystoupení bylo už jen jakousi kopií něčeho dřívějšího.

Heniová si navíc začala nebezpečně tykat s alkoholem a všem bylo jasné, že její kariéra je u konce. V šedesátých letech objevili lékaři Heniové leukémii a smrt přišla ve věku 57 let na palubé letadla z Paříže do Osla. Větší krasobruslařská osobnost už se pak nikdy nenarodila.

Vojtěch Bidrman, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme