Od baseballu k rychlobruslení

Nejdřív se zdálo, že Irving Warren Jeffee skončí jako řada dalších Američanů u baseballu. Vyrůstal totiž v newyorské čtvrti Bronx, kde už tehdy hráli slavní Yankees. Trénovat chodil přímo na Yankee Stadium, kde se skamarádil s pozdějším legendárním baseballistou Hankem Greenbergem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijská vlajka

olympijská vlajka | Foto: Archiv ČRo

„V srdci jsem měl tehdy jediný sen - stát se baseballovým profesionálem. Na každý trénink chodili Hankovy i mí rodiče, ale neměli ani páru, jakému sportu se vlastně věnujeme. Byli jsme židovští kluci, očekávalo se, že budeme doktoři nebo právníci. A my jsme se místo toho věnovali sportu,“ vzpomíná Jeffee ve své autobiografii.  

Jeho baseballové schopnosti ale narozdíl od těch Greenbergových nedosahovaly závratných výšin, a tak ho ve čtrnácti letech napadlo obout si brusle s dlouhými noži. Vstup na newyorské veřejné kluziště stál 75 centů, což si malý Irving nemohl vzhledem ke špatné situaci rodinného rozpočtu dovolit. Proto začal na stadionu pracovat jako pomocník a v pozdních nočních hodinách, dávno po zavírací době, se učil bruslit.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběhy ZOH - 1932

Ve dvacátých letech začal měřit své schopnosti s konkurencí a brzy zjistil, že jeho specialitou budou dlouhé tratě. Už na hrách ve Svatém Mořici v roce 1928 jel o medaili. Na pěti kilometrech však skončil čtvrtý a desítku rozhodčí kvůli špatnému stavu ledu zrušili. Bohužel pro Jeffeeho přesně v okamžiku, kdy suverénně vedl celé startovní pole.  

I přes tuto křivdu se však stal miláčkem národa a o čtyři roky později, tedy doma v Lake Placid, už medailové ambice naplnil beze zbytku. Získal totiž zlato na pěti kilometrech i na dvojnásobné trati. Jenže dlouho se ze svých dvou zlatých úspěchů radovat nemohl.  

O medaile přišel kvůli krizi

Celosvětová ekonomická krize donutila nezaměstnaného Jeffeho oba cenné kovy prodat dohromady za tři a půl tisíce dolarů, aby měl na holé živobytí. Zanedlouho sice začal pracovat na Wall Street, jeho snaha o zpětné odkoupení svých olympijských medailí ale úspěšná nebyla.

„Někde uvnitř jsem to bral jen jako půjčku. Když jsem dostal práci, hned po první výplatě jsem jel do zastavárny v Harlemu, jenže ta už byla k mému údivu dávno zrušená. Své dvě zlaté olympijské medaile jsem už nikdy neviděl.“  

Přesto Jeffee dokázal nemožné. Naučil Američany sportu, který do té doby ovládali jen Evropané v čele se Skandinávci. Rychlobruslení díky němu zapustilo v Severní Americe kořeny a dnes patří zejména díky Kanadě k těm oblíbenějším zimním sportům.

Vojtěch Bidrman, Pavel Vácha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme