Raškův zlatý Grenoble 1968

Grenoble 1968 - tak málo stačí, aby se českému sportovnímu fandovi vybavilo jedno jediné jméno. Historicky první zlatou olympijskou medaili pro naše barvy vybojoval na desáté zimní olympiádě skokan na lyžích Jiří Raška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Raška | Foto: Veronika Exnerová

Jiřího Rašku k jeho hvězdné disciplíně přivedli bratranec a strýc. Ještě než se našel ve skocích na lyžích, věnoval se fotbalu, hokeji, cyklistice nebo třeba házené. Výhodu měl v tom, že ve Frenštátu pod Radhoštěm se podle jeho vlastních slov děti rodily už s lyžemi na nohou.

„Lyžoval jsem od dvou let s otcem. Celá rodina jsme dělali po nedělích vyjížďky po okolí Frenštátu. Otec v čele, čtyři batolata a matka na závěru. Bylo to skutečně krásné a hrozně rád na to vzpomínám. Bohužel tyhle chvíle byly krátké, protože když mi bylo devět, otec zemřel, v třiceti devíti letech, a zůstali jsme s matkou sami," říká Jiří Raška.

Jako mladý skokan se dostal do legendární party kolem trenéra Zdeňka Remsy. Když hrozilo, že Raškovu kariéru zbrzdí vojenská služba na Šumavě, Remsa si ho nechal převelet do vojenského klubu liberecké Dukly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběhy ZOH - Raškův zlatý Grenoble 1968

Raška v šedesátých letech závodnicky dospěl a na zimní olympijské hry do Grenoblu odjel v pozici favorita. V prvním kole závodu na středním můstku skočil 79 metrů, což sice bylo o metr méně, než Rakušan Preiml, ale díky lepšímu bodovému ohodnocení československý závodník vedl.

Ve druhé části se výrazně zhoršil, přesto ale své vedení udržel a získal historické zlato. První československé. Ota Pavel pak zlatý skok popsal ve slavné Pohádce o Raškovi takto:

‚Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat, trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Virkola přestal pískat.'

Jiná doba - jiné odměny

Jiří Raška navíc v Grenoblu přidal i stříbrnou medaili z velkého můstku, kde ho porazil jen Rus Bělousov. Dnes dostane případný olympijský vítěz z Vancouveru finanční prémii jeden milion korun, před čtyřiceti lety byla situace trochu jiná.

Raška tajně vyinkasoval 10 tisíc a zbrusu nový televizor. Nabízenou škodovku 1100 MB musel odmítnout, nakonec se mu ale přeci jen podařilo najít cestu, jak se k vysněnému vozu dostat.

„Nejdřív jsem to dostal na půl roku, že si to pak odkoupím. A protože ta cena ještě byla pořád vysoká, tak mi to pak ještě prodloužili. Rok jsem jezdil s továrním číslem a pak si to odkoupil asi za 35 tisíc. A byl jsem šťastný, že mám auto, protože se mi nikdy nesnilo, že bych si mohl vydělat nebo ušetřit tak brzy na auto," vzpomíná olympijský vítěz z Grenoblu 1968 Jiří Raška.

Vojtěch Bidrman, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme