Triumf Amerických školáků v Lake Placid

V cyklu věnovaném velkým postavám a příběhům zimních olympijských her se vrátíme zpět o 30 let do amerického střediska Lake Placid.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy

Československá výprava se z něj s nadváhou nevracela, jediným sportovcem, který si přibalil na zpáteční cestu do kufru medaili, byla běžkyně na lyžích Květa Jeriová. Zato domácím fandům přinesly zážitek, na jaký se nezapomíná.

Z pohledu Erica Heidena jde možná o do očí bijící nespravedlnost. Tento americký rychlobruslař startoval v Lake Placid na pěti tratích, ani na jedné z nich nenašel přemožitele a bilancí 5-ti zlatých z jedněch zimních olympijských her se nikdo jiný na světě pochlubit nemůže.

Přesto se největším hrdinou her nestal on, ale jeho krajané - hokejisté. Výběr univerzitních studentů. Proti němu stály tradiční velmoci nabité hvězdami. Například v československém mužstvu se sešla bratrská trojice Marian, Peter a Anton Šťastní spolu s Vladimírem Martincem, Milanem Novým či Jaroslavem Pouzarem... Skvělí hráči však ještě netvoří skvělý tým, mužstvo bez soudržnosti, vnitřně rozhádané skončilo až 5-té.

Přehrát

00:00 / 00:00

Triumf Amerických školáků v Lake Placid

Za zlatem mířil rázně výběr sovětského trenéra Tichonova, se slavnou útočnou trojkou Michajlov - Petrov - Charlamov a dalšími legendami světového hokeje Treťjakem, Fetisovem, Malcevem, Krutovem či Makarovem. Podle mnohých šlo o vůbec nejsilnější sovětský celek všech dob.

22-tého února 1980 nastoupil na led proti naprosto neznámým americkým hokejistům. Třikrát v utkání Tichonovovi svěřenci vedli, třikrát dokázali nadšeně bojující domácí borci vyrovnat a nakonec se pár minut před koncem sami ujali vedení. Sovětští hráči vědomi si blížící se závěrečné sirény vystupňovali tlak.  

Největší hokejová senzace všech dob, zázrak, nejúchvatnější výhra outsiderů - podobných přívlastků získal tento zápas nepočítaně. Z neznámých studentů se stala parta trenéra Brookse národními hrdiny. Ve špičkovém hokeji se přitom z nich uplatnilo jen pár. Svůj triumf si připomněli nejviditelněji o 22 let později. Celé mužstvo společně zapálilo olympijský oheň v Salt Lake City.

Miroslav Augustin 1, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme