Vzdor Britských hokejistů v Garmisch-Partenkirchenu

O medaile pod pěti kruhy se v roce 1936 bojovalo v nacistickém Německu - léto patřilo Berlínu a zima bavorským obcím Garmischi a Partenkirchenu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijské kruhy

olympijské kruhy | Foto: Roman Růžička

O pořadatelství her pro Ga-Pa bylo rozhodnuto dva roky před tím, než se k moci dostal Adolf Hitler. Právě proto Mezinárodní olympijský výbor dlouho zvažoval, zda nakonec Hry nepřesune z nacistického Německa jinam.

Ani přes velký mezinárodní odpor ale MOV nechtěl dělat ústupky. Možná i proto, že se Německo zaručilo, že zachová olympijská pravidla a v žádném případě nebude omezovat židovské sportovce. A tak spatřila světlo světa naprosto revoluční zimní olympiáda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské příběhy - ZOH 1936 – Garmisch-Partenkirchen

Špičková technická úroveň, dokonale vybavená sportoviště, nebývalý divácký zájem. Tyhle i další atributy měly ze čtvrtých zimních her udělat oslavnou propagandu nacismu. Zahajovací ceremoniál předchozí olympiády v Lake Placid vidělo 500 lidí, do Garmische se přišlo podívat neuvěřitelných 60 tisíc diváků.

V programu Her se poprvé objevilo třeba sjezdové lyžování, do historie se v Ga-Pa nesmazatelně zapsal norský skokan na lyžích Bitger Ruud, který vyhrál své závody ve skocích, ale zlato přidal i ve sjezdu.

Hodně zajímavý byl ale také hokejový turnaj, kde poprvé klopýtla neporazitelná kolébka hokeje. Kanaďané zvítězili ve dvaceti zápasech pod pěti kruhy v řadě za sebou, na všech předchozích hrách byli naprosto suverénní.

Vzdor Britů

Jenže v Garmisch-Partenkirchenu narazili na nečekaný odpor Velké Británie. Ta zvítězila nad Javorovým listem v semifinálové skupině 2:1 a také díky bezgólové remíze se Spojenými státy získala nečekané zlato. Nic platné Kanaďanům nebylo celkově nejlepší skóre, dvě dvouciferné výhry nebo nadvláda v tabulce produktivity.

V britském týmu byste ale na druhou stranu typického Brita hledali marně. Drtivá většina hráčů vyrůstala právě v Kanadě a hokej hrála odmalička. Byli to potomci britských přistěhovalců, další člen týmu byl dokonce rodilý Kanaďan a příslušník tamní armády.

Zimní hry v Garmischi byly ale výjimečné v mnoha směrech. Málokdo dnes ví, že se tam rozdávaly historicky nejobjemnější medaile. Každá z nich měla v průměru 10 centimetrů, široká byla 4 milimetry a vážila přes 300 gramů.

Vojtěch Bidrman, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme