Vypadá realisticky. Britský pacient dostal jako první na světě umělé oko z 3D tiskárny.

Britský muž dostal jako první člověk na světě umělé oko z 3D tiskárny. Sdělila to Moorfieldská oční nemocnice v Londýně, kde zákrok proběhl. Podle ní se jedná o první digitální umělé oko vytvořené pro pacienta. Informuje o tom server CNN.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oko (ilustrační foto)

Oko (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Pacientem je sedmačtyřicetiletý Steve Verze z Londýna. Umělé oko potřeboval už od svých dvaceti let. „Často, když jsem opouštěl domov, tak jsem se na sebe díval do zrcadla a nelíbilo se mi, co jsem viděl. Tohle nové oko vypadá fantasticky. A díky 3D digitální technologii to bude lepší a lepší,“ sdělil Verze CNN.

Pentagon zřídil zvláštní úřad pro UFO. Bude analyzovat informace, má spadat pod obranu

Číst článek

Oko je realističtější než jeho jiné alternativy a je vytvořené tak, aby mělo „lepší ostrost a reálnou hloubku ostrosti zornice,“ říká Moorfieldská oční nemocnice.

„Jiná umělá oka se skládají z duhovky ručně nakreslené na disk, který je pak následně vložen do očního důlku. Ale jejich design brání světlu, aby prošlo do oka v plné hloubce,“ dodává nemocnice.

Kromě toho, že oko vypadá realističtěji, považují lékaři proces jeho implementování méně invazivní, než tomu tak je u jiných případů. Verzovo funkční oko bylo navíc naskenováno na to, aby obě oči vypadaly stejně.

Kratší čekací lhůta až o polovinu

Nemocnice 3D obraz oka nejdříve vytvořila a poté ho poslala na tisk do Německa. Po tisku oko putovalo zpět do Velké Británie, kde ho okularista (ten, kdo vytváří umělé oči - pozn. redakce) Moorfieldské oční nemocnice dokončil a přeleštil.

Ukládání oxidu uhličitého do země? Na Islandu začalo fungovat největší zařízení na likvidaci uhlíku

Číst článek

Podle nemocnice má 3D tisk potenciál zkrátit čekací lhůtu na nové oko až o polovinu z šesti týdnů na dva až tři týdny.

Mluvčí Moorfieldské oční nemocnice potvrdil CNN, že klinické testy s dalšími pacienty začnou už brzy. „Doufáme, že nadcházející klinické testy nám poskytnou silný důkaz o hodnotě této nové technologie a ukážou, jak velká změna to bude pro pacienty,“ říká profesor oftalmologie a okulární onkologie Mandeep Sagoo, klinický vedoucí projektu v Moorfieldské oční nemocnici.

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme