Boty s navigací pomáhají v Británii lidem s Alzheimerovou chorobou

Ve Velké Británii začínají prodávat boty, které mají usnadnit život lidem trpícím Alzheimerovou chorobou. Respektive jejich příbuzným a přátelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Speciální obuv, původně vyvinutá pro sportovce, má totiž v sobě zabudovanou malou navigaci, která umožňuje monitorovat pohyb.

Pokud si člověk trpící vážnou chorobou nazuje tuto speciální obuv a ztratí se, nebude problém ho najít. Botám můžete zadat oblast, ve které se mohou pohybovat, a pokud ji opustí, automaticky odešlou SMS zprávu nebo e-mail, že jsou mimo určený prostor.

Boty obsahují miniaturní GPS systém, který funguje na podobném principu jako v automobilech. Do paty obuvi je umístěna malá anténa a USB konektor pro dobíjení navigace, které je nutné činit každé dva dny a trvá přibližně dvě hodiny. V podržáce je zabudována baterie a SIM karta. Ta posílá zprávu přes satelit do mobilního telefonu.

Americká společnost, která je uvádí na britský trh, boty s navigací původně vyvíjela pro běžce, aby měli přehled o počtu uběhnutých kilometrů i trase. Po úvodní sérii testů se ale ukázalo, že je obuv velmi vhodná pro pacienty s degenerativními onemocněními mozku.

Ve Velké Británii obuv stojí 250 liber, což je v přepočtu asi 7800 korun.

Prokop Havel, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme