Bude oznámen laureát Nobelovy ceny za chemii

Letošní Nobelovy ceny za medicínu i fyziku už znají své majitele. Stockholmská akademie zatím ocenila objev umělého oplodnění a vynález grafenu, tedy jen jeden atom tlustého uhlíkového materiálu, který má mnoho komerčních využití. Dnes se svět dozví laureáta ceny za chemii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelova cena. Medaile se jménem Jaroslava Heyrovského | Foto: Archiv Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

Nobelova cena za chemii je jedna ze dvou, kterými se může pyšnit i Česká republika. V roce 1959 ji získal československý akademik Jaroslav Heyrovský za objev polarografie. Ne všichni vědci z totalitních režimů ale měli takové štěstí.

Adolf Hitler donutil v roce 38 a 39 dva laureáty Nobelovu cenu za chemii odmítnout. Richard Kuhn ji měl obdržet za svou práci na vitamínech o rok později pak Adolf Butenandt za výzkum pohlavních hormonů. Stejný osud potkal v roce 1939 ještě Gerharda Domagka, který měl dostat cenu v oboru medicíny. Všichni tři nakonec o rok později převzali jen diplom, finanční odměnu už ale ne.

Ondřej Bouda, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme