Čeští a izraelští vědci spojí své síly

Česká republika vytvoří s Izraelem společný fond na podporu výzkumu.Česko by mělo do fondu vložit 300 milionů korun a nejméně stejnou finanční částkou přispěje také Izrael. Dnes o tom informovala vládní agentura CzechInvest. Česká republika dosud s žádnou jinou zemí podobnou smlouvu neuzavřela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanotechnologie

Jak uvedl v pořadu Stalo se dnes vedoucí PR oddělení společnosti CzechInvest Jiří Sochor, měly by se vytvořit společné výzkumné projekty, musí se na nich podílet vždy česká firma či výzkumná instituce a stejně tak z izraelské strany. Hlavními obory budou ty, v nichž jsou Česko či Izrael silní - biotechnologie, nanotechnologie, informační technologie.

"Izrael má hodně vyspělý výzkum, proto se s ním spojujeme. Výsledkem výzkumu mají být konkrétní produkty, má jít o aplikovaný výzkum," uvedl Sochor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká republika vytvoří s Izraelem společný fond na podporu výzkumu. O podrobnostech hovoří Jiří Sochor z agentury CzechInvest

Výzkum by se měl podle něj konkrétně týkat bezpilotních letounů, ochrany proti nebezpečným látkám, detekce výbušnin a drog či počítačového rozpoznávání obrazu.

Česká republika má do fondu vložit 300 milionů korun z rozpočtu ministerstva školství, o distribuci pro jednotlivé projekty se bude starat Czechinvest.

"Bude existovat společný panel expertů, který bude o využití peněz rozhodovat. Experty v Česku bude jmenovat CzechInvest, ministerstvo školství a zahraničí," vysvětlil Sochor.

Dodal, že CzechInvest očekává, že výsledkem této spolupráce budou i izraelské investice v Česku, například v oblasti nanotechnologií, bezpečnostního softwaru, bezpilotních letounů apod.

Alena Adámková, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme