Čeští gymnazisté uspěli v mezinárodní vědecké soutěži

Na mezinárodní soutěži pro mladé vědce Intel ISEF, která se konala v Los Angeles a které se účastnilo 1500 středoškolských studentů z 65 zemí světa, uspěli dva čeští středoškoláci. Druhé místo zde získal Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli za technické řešení ovládání počítače očima a do finále se probojovala i studentka Gymnázia v Brně-Řeckovicích Tereza Agáta Veselá s pozoruhodným výzkumem kvality spermatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student Filip Naiser se svým vítězným projektem "Eye-Controlled Cursor"

Představte si, že možná už brzo budeme ovládat počítač bez klávesnice a myši. Počítač bude doslova dělat, co nám na očích uvidí, kurzor se bude hýbat podle pohybu našich očí. Není to hudba vzdálené budoucnosti – vynález Eye-Controlled Cursor už existuje.

Filip Naiser se touto technologií zabývá delší dobu a již loni s ní uspěl v jiné soutěži. Od té doby však mnohé vylepšil. „Na začátku minulé verze probíhala zdlouhavá kalibrace. Největší pokrok od minulého roku je ten, že pokud se dodrží nějaké ideální podmínky, stačí k používání nasadit čepici s kamerou,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studenti Filip Naiser a Tereza Agáta Veselá byli hosty Světa o jedné

Kamera umístěná na kšilt běžné čepice snímá oko tak, aby nebránila ve výhledu. Klikne se na dvě tlačítka, která provedou kalibraci, a může se začít používat celý software. Kurzor už poslouchá pohyby oka.

Naiserova technologie má velkou šanci na použití v praxi, a to poměrně brzy. „Chtěl bych to dotáhnout, aby z toho byl definitivní produkt, který se dá stáhnout z mých webových stránek a usnadní život v praxi,“ říká student, který se momentálně chystá k maturitě.

Sperma mají nejkvalitnější mladí muži z hor

V jiné kategorii losangeleské soutěže uspěla také brněnská studentka Tereza Agáta Veselá. Nejčastěji prý musela vysvětlovat, proč si zvolila právě téma Porovnání kvality spermatu u mužů podle věku, povolání a místa bydliště.

„Rodiče jsou doktoři, takže mne to tam také táhne, a v poslední době je neplodnost diskutované téma. Chtěla jsem se na to podívat zase z jiného úhlu,“ vysvětluje.

Z brněnského Centra pro asistovanou léčbu neplodnosti získala asi 4 tisíce vzorků – od dárců spermatu i neplodných mužů. U spermiogramů porovnávala objem, koncentraci spermií, morfologii, tedy vzhled spermií, a jejich pohyblivost.

„Porovnávala jsem hlavně podle věku. Hodně se o tom mluví, ale nikdo neprokázal, že spermie se s věkem zhoršují. Rozdíly mezi nejmladší a nejstarší skupinou mužů byly opravdu velké,“ potvrzuje Veselá.

Podle místa bydliště vyšly nejlépe hornaté oblasti s velkým množstvím lesů a nízkým počtem emisí. Hůře vyšla velká města. Ve skupinách podle profesí dopadli nejhůře muži, kteří vykonávají psychicky náročná a sedavá povolání. Mají horší parametry spermiogramu.

Díky úspěchu v soutěži byli oba studenti přijati bez přijímacích zkoušek na ČVUT a Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity.

Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme