Chytré chodníky i lampy. Praha by mohla být 'smart city', příklad si vezme z Londýna

Praha by mohla k zajištění moderní infrastruktury využít britské chytré technologie, řekl náměstek ministerstva pro mezinárodní obchod Greg Hands. Inspirací pro české hlavní město by podle něj mohl být třeba chodník generující elektřinu z chůze, který již existuje v Londýně, nebo pouliční lampy uzpůsobené k nabíjení elektromobilů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha by mohla využít „chytré“ nápady z Londýna. Mezi nimi je i umožnění nabíjení elektrokol přímo z lamp veřejného osvětlení.

Praha by mohla využít „chytré“ nápady z Londýna. Mezi nimi je i umožnění nabíjení elektrokol přímo z lamp veřejného osvětlení. | Foto: Zachary Staines | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Myslím, že Praha může více pracovat s chytrými řešeními, soustředit se na využití informačních technologií,“ uvedl Hands.

Takzvaná chytrá města (smart cities) se snaží zlepšovat kvalitu života pomocí digitálních, informačních a komunikačních technologií. Hledají alternativní zdroje energie, snaží se snižovat zátěž na životní prostředí a pracují i se sdílením dat.

Podle Handse se Praha může inspirovat Londýnem, protože obě města mají podobný ráz. „Nejsou tu široké bulváry jako třeba v Berlíně nebo Moskvě, obě města jsou více sevřená, musíme proto přemýšlet nad tím, jak toho využít,“ řekl.

Příkladem chytrého řešení je podle něj úprava pouličních lamp na nabíjecí stanice pro elektromobily. „Na lampu se instaluje přípojka a tím pádem není třeba budovat zvláštní dobíjecí stanoviště,“ uvedl. Větší dostupnost nabíjecích stanic usnadní použití elektromobilů ve městě, a tím pádem povede i ke zlepšení kvality vzduchu, dodal.

Veřejného osvětlení se týká i další technologie nazvaná Pavegen. Jde o uzpůsobený chodník, který dokáže přenášet energii z lidských kroků. „Je to britský vynález. Zkrátka jdete po ulici a energie, která vzniká z vašich kroků, pomáhá zásobovat lampu elektřinou,“ popsal Hands.

Strategii pro „chytrou“ Prahu v úterý Hands projednal i na schůzce s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Krnáčová nedávno představila koncepci Smart Prague, která zahrnuje priority města z hlediska technologií do roku 2030. Jde o šest obecně formulovaných oblastí, kde Praha chce využít zahraničních zkušeností k zajištění efektivnější správy města a k usnadnění života obyvatel. Jsou jimi mobilita, chytré budovy a energie, turistický ruch, zpracování odpadů, zlepšení života pro obyvatele a datová oblast.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme