Cigaretové špačky: nečekaná chemická zbraň ve válce ptáků s dotěrnými parazity

Odhazujete cigaretové nedopalky místo do koše na zem? Na americkém kontinentě byste tím možná vyzbrojili ptáky do jejich války proti parazitům. Jedy z cigaret však tráví nejen klíšťata, ale i samotné opeřence, kteří jimi opevňují svá hnízda. O kuriózním objevu mexických vědců informoval server New Scientist.

Doporučujeme Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dospělý samec hýla mexického (vpravo) učí mládě, jak rozlousknout slunečnicové semínko. Naučí ho také vystýlat si hnízdo zbytky cigaret?

Dospělý samec hýla mexického (vpravo) učí mládě, jak rozlousknout slunečnicové semínko. Naučí ho také vystýlat si hnízdo zbytky cigaret? | Zdroj: Profimedia

Vynalézavým ptákem, který svá hnízda vyzbrojuje vlákny z cigaretových nedopalků, je Carpodacus mexicanus neboli hýl mexický.

Opeřenec, který se z rodného Mexika rozšířil i do dalších oblastí amerického kontinentu, využívá nikotinu a dalších v nedopalcích zachycených chemikálií k odpuzení klíšťat a jiných nežádoucích parazitů. A dělá to vědomě, dokázala letošní studie mexických vědců, jejichž poznatky shrnuje New Scientist.

Přemnožený predátor hubí ptáky a šíří nemoci. Pražské toulavé kočky čeká kastrace

Číst článek

Výzkumníci Mexické národní autonomní univerzity se pozoruhodným zvykem hýla mexického zabývali několik let. Na základě pozorování došli k domněnce, že hýl z odhozených špačků nestaví náhodou, ale vybírá si je záměrně, a to právě kvůli v nich obsažených látkách.

Živá a mrtvá klíšťata

Svou hypotézu dokázali experimentem s celkem 32 hnízdy hýla mexického. Den po vylíhnutí vajec vědci nahradili původní výstelku hnízda umělou plstí, aby odstranili případné parazity.

Pak přišla na řadu klíšťata: živá do 10 hnízd a mrtvá do dalších 10; zbylých 12 hnízd ponechali bez klíšťat. Potvrdilo se, že pokud hnízdo obsahuje klíšťata, je mnohem pravděpodobnější, že do něj hýlové vpletou chomáče z nedopalků. Vědci navíc zjistili, že hnízda se živými klíšťaty ptáci vybavili téměř dvojnásobkem jedovatých vláken než ta, která obsahovala mrtvé parazity.

Hnízdo hýla mexického s vejci. | Foto: Jerry Friedman | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

„Je to fascinující a vzrušující doklad toho, jak jsou zvířata novátorská a umějí využít materiál, který mají k dispozici," ocenil objev mexických kolegů biolog Steve Portugal z Londýnské univerzity.

Dvě strany jedu

Cigaretové nedopalky během kouření absorbují desítky toxických látek včetně radioaktivních karcinogenů, které hýlové mexičtí používají jako štít před nezvanými hosty. Spolu s tím se ovšem sami vystavují nebezpečí, upozorňuje hlava mexického týmu Constantino Macías Garcia.

„Ektoparazité jako klíšťata a roztoči mohou hýlům uškodit – například se živí jejich peřím a krví. Nedopalky však hýly (geneticky) poškozují, protože zasahují do jejich buněčného dělení, což jsme zjistili analýzou jejich červených krvinek," vysvětlil vědec.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme