Čína sesadila USA a stala se počítačovou velmocí. Uspěl i ostravský Salamon

Čína se stala superpočítačovou velmocí. V zemi je totiž největší počet nejvýkonnějších počítačů na světě. Potvrzuje to nový žebříček mezinárodní organizace TOP 500. Čína z první pozice sesadila Spojené státy. Mezi stovkou nejlepších superpočítačů je i počítač z Česka. Ostravský Salomon se umístil na 87. příčce.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní uvedení superpočítače Salomon na Vysoké škole báňské v Ostravě | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Jsem sám překvapen, protože jsme si nemysleli, že se udržíme v první stovce. Je ale vidět, že jsme vybrali docela dobře, protože ten jeho výkon nám stále zaručuje být v první stovce, což je hezký výsledek,“ popsal pro Radiožurnál ze Spojených států ředitel superpočítačového centra IT4Innovations Ivo Vondrák. Podle něj by takový výsledek do Česka mohl přilákat zahraniční vědce.

Necháváte děti, aby si hrály s tabletem a mobilem? Právě kvůli tomu zaostávají, říká psycholog

Číst článek

„Byl tady za mnou student z newyorské univerzity. Oslovil nás s tím, že provozujeme zajímavý superpočítač, a jestli by nemohl přijet na roční stáž. Ono to opravdu tyhle komunity stahuje, tím, že jsme v tom žebříčku,“ doplnil Vondrák.

Ostravský superpočítač se stejně jako řada podobných strojů v zahraničí používá při zkoumání vlastnosti materiálů, vývoji nových léčiv nebo třeba při simulaci jaderných fúzí. Superpočítač ale využívají i astrofyzici nebo lékaři.

Ostravský počítač čeká modernizace

Aby ostravský superpočítač udržel krok s nabitou konkurencí, čeká ho v následujících měsících modernizace. Tou projde i jeho předchůdce jménem Anselm.

„Teď nám to vlastně vychází, že bychom rádi instalovali v roce 2018, nejpozději ke konci roku nový malý Cluster místo Anselmu. V roce 2020 nebo nejpozději 2021 počítáme s náhradou systému Salomon,“ popsal Ivo Vondrák.

Novou superpočítačovou mocností je podle aktuálního žebříčku Čína. Ta má největší počet těchto strojů, ale taky dva vůbec nejvýkonnější superpočítače na světě. Vůbec nejvykonnější přístroj se jmenuje Sunway TaihuLight.

„To, co ten superpočítač umí spočítat za jednu minutu, by všichni lidé na planetě pomocí kalkulaček počítali 32 let,“ popisoval pro britskou BBC jeden z čínských vědců, který na superpočítači pracuje. Přístroj se skládá ze 41 000 čipů a pracuje na takových výpočtech, jako jsou změny klimatu nebo původ vesmíru.

Podle ředitele českého superpočítačového centra by Čínu z prvních příček mohly v dohledné době opět sesadit USA. „Spojené státy mají v danou chvílí velké projekty. Brzy dají na trh nové systémy, které budou určitě výkonnější než ty současné čínské,“ myslí si Ivo Vondrák. Na první příčky si podle něj dělá zálusk i Japonsko, které má v první desítce hned tři zástupce.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme