Lékařská fakulta v Ostravě staví unikátní cvičnou nemocnici. Součástí je i simulovaný urgentní příjem

Lékařská fakulta Ostravské univerzity staví speciální cvičnou nemocnici v budově bývalého děkanátu. Studenti ji budou využívat začátkem příštího roku. K dispozici budou mít i speciální pomůcky, jako je simulátor novorozence.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První pomůcky budoucí cvičné nemocnice jsou uložené ve skladu lékařské fakulty Ostravské univerzity. Mezi nimi je i kufřík se simulátorem novorozence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o cvičné nemocnici v Ostravě.mp3

„Dají na něm nastavit jakékoliv poruchy na životě. Studenti tak mohou následně oživovat,“ popisuje biomedicínská technička lékařské fakulty Silvie Procházková.

Některé pomůcky ve skladu jsou vyrobené z plastu, fakulta však získá i pomůcky vyrobené z lidské tkáně.

„Rozdíl mezi modelem a plasty je markantní. Student si může osahat tělo a nic se nestane. Na pitevnách není takové množství lidských darovaných těl, abychom mohli neustále pitvat,“ vyzdvihuje Procházková. Jak uznává, modely jsou podobné výstavě Bodies, ačkoliv rozsahem jsou samozřejmě menší.

Pozadí jedoucího vlaku

V opravené budově zabere simulační centrum dvě podlaží. „Velkou část pokrývá urgentní příjem, ARO, JIP. Budeme mít i torzo sanitního vozu, takže bude možnost nasimulovat nehodu. V jedné místnosti bude LED stěna, kde si může vyučující pustit třeba pozadí jedoucího vlaku, zhasnout světla a navodit atmosféru noci, spustit zvukové záznamy a tak dále,“ objasňuje Procházková.

Farář sanitářem i kaplanem. V nemocnicích přibývá duchovních, kteří pomáhají s psychikou i provozem

Číst článek

Studenti se tak připraví třeba na takové neštěstí, jaké se stalo ve Studénce. Jak navíc Silvie Procházková dodává, fakulta už má vysoutěžené i oftalmologické simulátory.

„Předtím tu byly učebny a kabinety vyučujících,“ vzpomíná mluvčí lékařské fakulty Hana Hanke při procházce kolem budovy děkanátu. Právě tam cvičná nemocnice vznikne, nyní zde probíhá stavba.

„Zvenčí to ještě vypadá jako běžná budova, ale máme vidinu, že nejpozději na konci letošního října bychom tuto stavbu dokončili. Poté by se sem měly přesunout veškeré nové přístroje a nejpozději na začátku příštího roku by už simulační centrum mělo sloužit,“ líčí Hanke.

Výstavba cvičné nemocnice včetně pomůcek bude stát čtvrt miliardy korun.

Klára Křižáková, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme