Místo učitelů roboti. Finské žáky dokáže Elias naučit anglicky a neunaví se přitom při opakování

Učební pomůcky současných školáků se často dost liší od těch používaných o generaci dřív. Teď se možná blíží i dramatická proměna učitelů. Finské žáky začali vyučovat roboti.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Finsku se ujali svých prvních žáků roboti. Vyučují angličtinu, němčinu i matematiku. | Foto: Jiuguang Wang (Flickr.com) | Zdroj: CC BY-SA 2.0

Roboti ve Finsku učí angličtinu, němčinu a matematiku. Vědu věd mají podle finské veřejnoprávní televize na starosti tři menší roboti připomínající sovy s obrazovkami.

Při výuce jazyků pak pomáhá malý humanoidní robot Elias, který tak musí umět i mluvit, a to nejenom anglicky a německy, ale samozřejmě i finsky.

A co si město Tampere od robotů ve školách slibuje? Stroje se neunaví neustálým opakováním některých pouček, kterých je při práci s dětmi často potřeba. Navíc se dokážou přizpůsobit úrovni jednotlivých žáků a taky by je měli motivovat k učení.

Jde ale zatím jenom o experiment a jeho cílem je hlavně zjistit, jak roboti ovlivní kvalitu výuky. Kromě mateřských škol se roboti mají objevit taky v prvních a druhých třídách vybraných základních škol.

Pomáhají dětem s autismem

Jedna britská škola podle Financial Times zase používala humanoidního robota, aby pomáhal žákům trpícím autismem rozvíjet kontakty s okolím. A spousta i malých děti se už taky učila roboty programovat.

Roboti mají ve světě různá využití. Třeba do několika amerických tříd se pro změnu posadili jako žáci. Do vyučování se díky nim zapojily děti, které kvůli nemoci nemohly přímo do školy. 

Ondřej Klapal, Jiří Chum, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme