Jak dlouho byl Masaryk prezidentem a kdo byl prvním premiérem? Češi odpovídali v exkluzivním průzkumu

Polovina Čechů neví, kdo byl prvním premiérem Československa. Ještě méně si jich pak vzpomene, jak dlouho stál Tomáš Garrigue Masaryk v čele státu. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SC&C pro Radiožurnál. Přesné datum vzniku samostatného státu si ale vybaví téměř každý.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident T. G. Masaryk ve své pracovně na Pražském hradě

Prezident T. G. Masaryk ve své pracovně na Pražském hradě | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na vybrané otázky, na které odpovídaly skoro dvě tisícovky respondentů v průzkumu, se Radiožurnál ptal také lidí v centru Prahy.

„Pouze 38 respondentů dokázalo odpovědět správně na všechny otázky a naopak devět respondentů nedokázalo odpovědět ani na jednu otázku dobře.“

SC&C

„Prvním premiérem byl podle mě Štefánik. Kramář, aha. První republika skončila rokem 1929. Ne, vlastně 1938, Mnichovskou dohodou,“ zvažuje Jan Syrový, který pochází z Hradce Králové.

Podle ředitelky výzkumu společnosti SC&C Jany Hamanové nejvíce chybovali lidé, kteří mají nižší vzdělání, naopak vysokoškoláci si byli jistí až v 90 procentech. Přidává přitom, že počet správných odpovědí v testu rostl s věkem respondentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik toho víte o vzniku Československa? Jak dopadl test znalostí mezi bezmála dvěma tisícovkami respondentů, zjišťoval reportér Tomáš Jelen

„Starší generace se ještě potkala v běžném životě s těmi, kdo první republiku zažili. Takže čím dál jste od těch událostí a od generace, která ji zažila, tak už pak spoléháte jen na znalosti ze školy a nikdo další to ve vás nevyvolává,“ komentuje výsledky výzkumu Hamanová.

Důchodkyně Helena z Prahy mezi správnými odpověďmi nabídla také osobní vzpomínku. „Mamince bylo sedm roků, ještě snad v první třídě zpívala Zachovej nám Hospodine císaře pána, ale potom naše rodina osvobození velice prožívala,“ popisuje paní Helena.

„V kvízu byli úspěšnější ti, kteří budou významné výročí slavit.“

SC&C

„Moc si vážíme pana prezidenta Masaryka. I maminka mi ještě vypravovala, jak ji vychovávali ve škole k čestnosti, podle hesla nelhat a nekrást. Já sama si ještě pamatuju, jak před školou v Havlíčkově Brodě stála jeho socha, a pak za komunistů najednou zmizela.“

Respondenty potrápila třeba otázka, jestli státním jazykem za první republiky byla čeština, slovenština, němčina nebo českoslovenština.

Vůbec nejmenší úspěšnost měli respondenti v určování muže, který 28. října 1918 jako první u sochy svatého Václava v Praze proklamoval československou samostatnost. Jméno Isidora Zahradníka vybralo jen 13 procent z dotazovaných.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme