Ostravské synagogy padly, svitek tóry ale běsnění nacistů přežil. Úkryt našel v Británii

Připomínáme si výročí nacistické okupace zbytků Československa 15. března 1939. Do Ostravy ale vstoupila německá armáda už o den dříve. Během tří měsíců padly k zemi všechny ostravské synagogy. Jako zázrakem pak přežil svitek tóry, který se dostal do Velké Británie. Nový život získal o tisíce kilometrů dál v londýnském Kingstonu.

Od stálého zpravodaje Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rabín otevírá svatostánek a vyjímá svitek tóry. Je zabalený do bohatě zdobeného pláštíku, dřevěná držadla jsou korunována stříbrnými nástavci se zvonečky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravské synagogy padly, před Nacisty zachránili jen svitek tóry. Úkryt našel v Británii. Natáčel zpravodaj Jaromír Marek

„Tento svitek používáme jen během našich hlavních svátků, jako je třeba Pesach. Z tóry čteme, je součástí našich obřadů,“ vysvětluje pro Radiožurnál rabín Yechezkel Mandelbaum a na pultu rozvinuje svitek tóry.

Dnes slouží náboženským obřadům na předměstí Londýna, vznikla ale před 100 lety v Ostravě.

Když nacisté tamní synagogu zničili, putovala tóra do depozitáře v Praze. Tam začíná druhá část jejího příběhu.

„V roce 1964 byl v Praze anglický židovský obchodník s uměním Eric Estoric. Úřady mu nabídly, jestli nechce koupit nějaké tóry. Navštívil tedy Michelskou synagogu, kde jich byla obrovská hromada. Koupil je a do Británie tak putovalo celkem 1564 svitků,“ vysvětluje David Lawson, muž, který historii ostravské tóry studuje.

Vzpomínky na oběti okupace

Bylo dílem náhody, že skončila právě v londýnském Kingstonu. Kde leží Ostrava, tam neměl dlouho nikdo ani potuchy.

„Na průvodním certifikátu bylo jako místo vzniku tóry uvedeno: Moravská Ostrava a Mährisch Ostrau. Netušili jsme, kde to je. Nevěděli jsme, že je to název jednoho města ve dvou jazycích. Takoví jsme byli ignoranti,“ říká Lawson.

Nacisti je zaevidovali a komunisti prodali. Zachráněné československé svitky tóry už půl století putují světem

Číst článek

Že tóra, která už čtyřicet let slouží jejich v synagoze, pochází z bývalého Československa, zjistila Monica Popperová až v roce 2004.

„Nikdo z nás z té části světa nepochází. Že tato tóra skončila právě v naší synagoze, je náhoda. Mohl to být jakýkoliv jiný svitek. Ale když už se tak stalo, je naší povinností uchovat památku na místo, kde tóra vznikla, i lidi, kteří ji užívali před námi. Cítíme to jako povinnost,“ přibližuje.

„Vždy, když tóru vidím, vzpomenu si na lidi, kteří měli svitek před námi a četli z něj. Všichni pak byli zavražděni, vždycky na ně všichni myslíme,“ popisuje zvláštní pouto mezi londýnskou a ostravskou židovskou komunitou David Assersohn.

Podle rabína Kingstonské ortodoxní synagogy pokračuje odkaz ostravských Židů, kteří zahynuli v daleké zemi, právě zde.

„Je důležité, že tóra dál slouží při náboženských obřadech. Lidem, kteří tragicky zahynuli, tak splácíme svůj dluh. Jejich dědictví pokračuje. Cítím, že nás to lidsky i historicky spojuje,“ svěřuje se rabín Mandelbaum.

Rabín otevírá svatostánek a vyjímá svitek tóry. Je zabalený do bohatě zdobeného pláštíku, dřevěná držadla jsou korunována stříbrnými nástavci se zvonečky. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme