Barbarský řev, bouchání a bití. Studenti na záznamech popisují, jak nacisté zavřeli vysoké školy

17. listopadu roku 1939 vtrhli němečtí vojáci na vysokoškolské koleje v Brně, Praze a Příbrami. Pozatýkali přes 1200 studentů. Většina z nich skončila v koncentračních táborech. Nacisté tak reagovali na pohřeb studenta medicíny Jana Opletala o dva dny dříve, který se změnil v celonárodní protiokupační demonstraci.

Tento článek je více než rok starý.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí vojáci se svými zástavami

Němečtí vojáci se svými zástavami | Zdroj: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

„17. listopadu jsem byl probuzen mezi pátou a půl šestou hodinou ranní barbarským řevem a boucháním, které se rozléhaly po chodbách našeho pavilonu,“ vzpomíná ve vysílání Radiožurnálu na páteční ráno 17. listopadu 1939 student Jan Žárský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak studenti na záznamech popisují zavření vysokých škol nacisty. V archivu pátrala Lucie Korcová

Spolu s kamarády na koleji Kolonka na pražské Letné slyšel výkřiky a výstřely. O sedm let později vypovídal o zatýkání studentů během poválečného procesu s K. H. Frankem v Praze. Stejně jako Vojtěch Jandečka, který brutální razii zažil na Hlávkově koleji: „Scházeli jsme dolů za křiku, za bití, za nadávání.“ Výpovědi studentů našli pracovníci archivu Českého rozhlasu mezi fóliemi, na kterých je zhruba 80 hodin záznamu z procesu z K. H. Frankem.

„Těch fólií je obrovské množství, zhruba 1300. A k 17. listopadu jsme vybrali pouze úplný minivýsek s lidmi, se studenty, kteří represe v listopadu 1939 přežili. A byli svědky přímo zatýkání a skončili v koncentračních táborech,“ popisuje vedoucí archivu Tomáš Dufka.

  • „Byli jsme odvezeni do koncetránků.“
  • „Prosím vás, pane svědku, z okruhu vašich známých, tedy ze studentů, které jste znal, zemřel během toho 2,5 roku někdo? Pokud to osobně víte?“
  • „Ano, zemřeli.“
  • „Kolik asi?“
  • „Já osobně znám asi osm.“

„Během procesu výpovědi rovnou překládali do němčiny. Takže možná trochu zarazí, že řečníci mluví velmi pomalu a velmi monotónně, ale je to kvůli tomu překladu,“ vysvětluje Dufka.

V Jihlavě na Hrádku studovala Hitlerova mládež. Při slavnostním otevření byl K. H. Frank

Číst článek

Hned 17. listopadu 1939 v noci zastřelili nacisté devět studentských vůdců a nařídili uzavření vysokých škol. Více než 1200 studentů převezli do koncentračního tábora.

A právě o padesát let později si jejich osud připomněli studenti na pražském Albertově. Šlo o komunistickým režimem výjimečně povolenou demonstraci v Československu. Následné tvrdé potlačení studentského průvodu na Národní třídě odstartovalo sametovou revoluci.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme