‚O svobodu, o čest, o důstojnost se musí bojovat.‘ Před 78 lety padli parašutisté v pražském kostele

Přesně před 78 lety došlo k poslednímu boji československých parašutistů s nacisty v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Gestapo jejich úkryt hledalo od chvíle, kdy dva z nich – Jan Kubiš a Jozef Gabčík – úspěšně zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větracím oknem krypty se nacisté pokoušeli parašutisty vytopit

Větracím oknem krypty se nacisté pokoušeli parašutisty vytopit | Zdroj: ČTK

Gestapu se po smrti Heydricha několik týdnů nedařilo najít stopu, která by je k atentátníkům dovedla. Vojáky československé exilové vlády se nakonec podařilo najít po zradě jednoho z nich – Karla Čurdy.

Okolo okna do krypty kostela jsou stále patrné stopy po střelách z boje nacistů proti sedmi parašutistům | Zdroj: Wikimedia Commons

Ten nacistům vyzradil informace o rodinách, které s československými vojáky spolupracovaly. To gestapo a jednotky SS přivedlo až k chrámu svatých Cyrila a Metoděje nedaleko pražského Karlova náměstí.

Boje trvaly asi sedm hodin. Proti výsadkářům s pistolemi stálo zhruba 800 nacistů vyzbrojených samopaly, kulomety a dalšími zbraněmi. Po bojích v samotném chrámu se vojáci ukryli do krypty, kterou se nacisté snažili zatopit vodou.

Nakonec se ale rozhodli pro proražení dalšího vchodu. V bezvýchodné situaci si šest československých vojáků (Jozef Gabčík, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc) vzalo život a Jan Kubiš zemřel na následky zranění. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme...“ byla poslední slova parašutistů, která z krypty zazněla.

Podle vzdálené příbuzné Jana Kubiše Dagmar Raupachové je potřeba jejich hrdinství dál připomínat. „Byla jsem vychovaná s tím, že atentát… že to bylo správné. Tím, že jsme příbuzní, tak jsem byla vychovávána v tom smyslu, že o svobodu, o čest, o důstojnost se musí bojovat,“ popsala Radiožurnálu.

Poslední boj parašutistů s nacisty na místě připomíná památník, který je věnován nejen vojákům, ale i těm, kteří jim při operací v tehdejším protektorátu Čechy a Morava pomáhali.

Chrám svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Lucie Korcová, Jan Nevola, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme