Hřebeny nebo nádobí se symboly Třetí říše. V polském Vlčím doupěti lesníci stále nacházejí věci nacistů

Lesy severovýchodního Polska odhalily tajemství druhé světové války. Lesníci tam našli věci nacistů. A díky nim se historici dozvěděli podrobnosti o každodenním životě obyvatel Hitlerova hlavního štábu - Vlčího doupěte.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hitlerovo Vlčí doupě - to je soustava více méně dobře zachovalých nadzemních bunkrů a dalších staveb, které tvořily celý rozsáhlý komplex. Ročně ho navštíví asi tři sta tisíc turistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vlčím doupěti dodnes lesníci nacházejí artefakty z dob nacismu

Bunkry byly v letech 1941 až 1944 hlavním Hitlerovým štábem mimo Berlín a žili tam nejen vojáci a příslušníci ochranky, ale také kuchaři, číšníci, údržbáři, lesníci nebo uklízečky.

Po sezoně vyrazily desítky dobrovolníků do lesů, aby pátraly po dalších materiálních svědectvích hrůzné doby.

Rodný dům Hitlera bude využívat rakouská policie, ministerstvo vnitra vypíše architektonickou soutěž

Číst článek

„Podařilo se nám vykopat hodně různých artefaktů - záměrně tomu neříkáme památky, protože to nejsou věci, které bychom si chtěli pamatovat. Jsou to předměty, které odhalují, jak štáb fungoval v době války. Například nalezené tabulky svědčí o tom, že v tomto městečku měli vlastní holičství. Koneckonců - bydlely tu asi dva a půl tisíce lidí, takže tu museli mít všechno,“ říká vedoucí zdejších lesníků Zenon Piotrowicz.

Pátrači našli například hřebeny, holicí strojky nebo rozbité porcelánové nádobí se symboly Třetí říše. Lesy kolem Vlčího doupěte ale ještě zdaleka nevydaly všechna svá tajemství.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme