Unikátní projekt Advokáti proti totalitě připomene zapomenuté osudy právníků z minulého století

Česká advokátní kancelář přichystala při příležitosti výročí 30. let sametové revoluce multimediální projekt, kterým chce představit zapomenuté nebo méně známé osudy advokátů a obhájců působících v komunistické éře Československa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

advokati_proti_total_191105-160523_elev.JPG

Projekt Advokáti proti totalitě má přiblížit osudy advokátů široké veřejnosti. | Foto: Repro video | Zdroj: Česká advokátní kancelář

Součástí projektu Advokáti proti totalitě je stejnojmenná kniha mapující životní osudy deseti advokátů a advokátek. Její křest proběhl v úterý na konferenci ve velké porotní síni Vrchního soudu v Praze. Tématem konference byli stateční advokáti, kteří se režimu dokázali postavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Petrem Tomanem

„Důvodem, proč si tyto výjimečné osoby připomínáme právě dnes, je výročí smrti advokátního koncipienta Jaroslava Borkovce, který byl před 70 lety popraven za pokus o komunistický převrat,“ řekl Radiožurnálu 5. listopadu spoluautor knihy Petr Toman.

Česká advokátní komora chce projektem Advokáti proti totalitě poukázat na to, jak důležité jsou principy nezávislosti a důvěrnosti pro celou společnost.

Těžká doba nesvobody

„Nemohli jsme se v knize věnovat úplně všem statečným advokátům, takže jsme vybrali deset příběhů z 50., 60., 70. a 80. let,“ vysvětloval spoluautor.

Kniha popisuje životní osudy mužů i žen, kteří se v komunistické éře věnovali advokacii. „Jejich příběhy se nedají porovnávat. Být advokátem v 50. nebo 60. letech, kdy vám hrozilo vězení nebo trest smrti bylo nesrovnatelné s 80. léty. Přesto se i osudy z těchto let vyznačují velkou dávkou statečnosti,“ pokračoval Toman.

Kniha Advokáti proti totalitě | Zdroj: Advokátní deník

Při psaní knihy odhalili autoři zcela nový příběh ze života doktorky Burešové. „Domnívali jsme se, že se již nic nového o doktorce Burešové nedozvíme, že její hlavní kauzou bylo zastupování paní Palachové. Ukázalo se však, že ve svých 19 letech v roce 1949 pomáhala ukrývat kamaráda, který utekl z vězení a na nějž bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Tento příběh není znám, je poprvé popsán právě v naší knize. Já osobně ho považuji za mnohem silnější než zastupování paní Palachové, protože již tehdy paní Burešová projevila ohromnou statečnost,“ popisoval příběh advokátky.

Prolamování mlčenlivosti

Kromě připomenutí zapomenutých osudů významných osobností advokacie, chce Česká advokátní komora upozornit i na současnou situaci v oboru. Dle slov Petra Tomana dnes velice často dochází k ztotožňování identity klienta s jeho obhájcem a k přisuzování negativních rysů klientů jejich obhájci.

‚Jakeši, táhni!‘ Odpůrci komunismu se před 30 lety sešli na festivalu Wroclaw 89

Číst článek

Za větší problém však považuje současné nátlaky na prolomení principu mlčenlivosti advokátů. „Na příbězích našich advokátů chceme ukázat, že ani komunistická moc v době svého trvání se nikdy nesnažila prolamovat mlčenlivost advokátů tak, jak k tomu dochází posledních letech,“ dodal Toman na závěr.

Spolu s konferencí a slavnostním křtem knihy byla 5.listopadu zahájena interaktivní výstava v sídle České národní komory. Na výstavních plochách jsou shrnuty informace o představovaných advokátech. Materiály, které výstava nepojme, byly zveřejněny na nově spuštěných webových stránkách projektu.

Tomáš Pavlíček, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme